Zaklató kínai telefonhívásokat kaptak japán cégek, behívatták a tokiói nagykövetet

2023.08.29

Bekérette Tokió a kínai nagykövetet, mert japán vállalkozások több száz zaklató telefonhívást kaptak Kínából, miután a napokban elkezdték a fukusimai atomerőmű hűtővizét a Csendes-óceánba engedni.

A japán rendőrség közölte: összesen 225 zaklató hívásról kaptak bejelentést 31 tartományból. A telefonok többsége magánvállalkozásokhoz, éttermekhez és szálláshelyekhez érkezett. Közintézményekhez szintén befutottak zaklató hívások, amelyekben azt kérdezik, miért engedik a fukusimai atomerőmű hígított radioaktív hűtővizét az óceánba. A legtöbbször, 74 alkalommal a fukusimai városházát hívták.

Fukusima polgármestere, Kohata Hirosi a Facebookra feltöltött bejegyzésében a városháza weboldala ellen irányuló túlterheléses támadásokról írt. Kiemelte, hogy a prefektúrának nemcsak a 2011-es nukleáris balesetet kellett elviselnie, hanem szembe kellett néznie a katasztrófa következményeivel is.

Japán nyugalomra intette Pekinget, azután, hogy a keleti Csingtao városában több japán iskolát és a konzulátus épületét is kövekkel és tojással dobáltak meg. A pekingi japán nagykövetség dolgozói szerint augusztus 24-én, amikor elkezdődött a visszaengedési folyamat többen tüntetni kezdtek az épület előtt, egy ember pedig téglát hajított a nagykövetség felé. A hatóságok egy embert őrizetbe vettek, a külképviselet alkalmazottai közül senki nem sérült meg. Az incidens után a japán nagykövetségen megerősítették a biztonsági intézkedéseket.

Kína hétfőn újabb közleményben ítélte el a fukusimai atomerőmű hűtővízének Csendes-óceánba engedését, és megtiltotta a japán vizekből származó ételek behozatalát. Peking megismételte, hogy a hígított hűtővíz óceánba engedésével "előre nem látható" károkat okoz Japán az emberek számára és a tengeri élővilágnak is, valamint azzal vádolta Japánt, hogy onnan is érkeztek zaklató telefonhívások.

Kínai internetezők más japán termékeket is bojkottálnának

TikTokon (Kínában Dójin néven ismerik) az internetezők a japán termékek szélesebb körének bojkottját sürgetik. A videókban feltöltött listákon szerepelnek kozmetikai cégek termékei és különböző italokat és élelmiszereket gyártó vállalatok termékei - írja a CNN.

A két ország kapcsolatát ismerő szakértők úgy vélik: a robbanásszerű tiltakozáshullám valójában politikai indíttatású, nem tudományosan megalapozott. Kettős mércével vádolják Kínát, mert korábban már engedett vissza a Csendes-óceánba hígított hűtővizet atomerőműveiből, ráadásul akkor sokkal magasabb volt a radioaktív izotópok szintje a vízben, mint most a fukusimai atomerőműből visszaengedett hűtővíznek.