Visszaengedik az óceánba a fukusimai atomerőmű felhígított radioaktív hűtővizét
Leghamarabb augusztus 24-én kezdik meg a több mint egymillió tonna felhígított, radioaktív hűtővíz Csendes-óceánba engedését. A radioaktív víz visszaengedésének tervét két évvel ezelőtt fogadta el a japán parlament. Indoklásuk szerint a fukusimai atomerőmű végleges leállításához és Fukusima régi környezetének helyreállításához elengedhetetlenül fontos a víz óceánba engedése.
A helyi halászok már a döntés elfogadása előtt bírálták a japán tervet, mondván veszélyezteti a megélhetésüket és rontja a megítélésüket. A kormány azonban úgy véli, a víz visszaengedése biztonságos. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az ENSZ nukleáris felügyeletet ellátó szervezete júliusban engedélyezte a tervet, megemlítve, hogy az megfelel a nemzetközi előírásoknak, az emberekre és a környezetre gyakorolt hatása pedig "elhanyagolható".
Kisida Fumio japán miniszterelnök hétfőn azt ígérte a halászok érdekképviseleti vezetőjének, Maszanobu Szakamotonak , mindent megtesz annak érdekében, hogy a halászok megélhetésük ne kerüljön veszélybe. Maszanobu megköszönte a kormányfő igyekezetét, de megemlítette, hogy a biztonság fogalmát eltérően értelmezi a tudomány és a közvélemény. Több halászdinasztia attól tart, hogy a víz visszaengedése miatt újabb pletykák kapnak szárnyra. A fiatal halászok viszont abban reménykednek, nem éri őket veszteség, ha a japán vezetés megfelelően elmagyarázza a közvéleménynek, hogy nem veszélyes a Fukusima tartományból származó hal.
Először szeptemberben mérik majd meg a tenger radioaktivitásának mértékét a víz visszaengedése után.
A hétfői egyeztetések után az atomerőmű üzemeltetését ellátó tokiói elektromos művek (Tokyo Electric Power Company, röviden TEPCO) bejelentette: megkezdte a szükséges előkészületeket radioaktív víz hígításához. A vizet először tengervízzel vegyítik, majd miután a vízben található trícium koncentrációja a nemzetközi szabvány 1/40-e alá süllyedt, előkészítik az óceánba engedésre. Macumoto Dzsunicsi, a TEPCO igazgatója az AP amerikai hírügynökségnek júliusban azt mondta, az intézkedés csak a kezdet az atomerőmű leállításában, ami akár több évtizedig tarthat.
Nem csak Japánon belül népszerűtlen a döntés
A japán kormány döntését a térségben a leghangosabban Kína ellenezte. Vang Venpin jínai külügyminiszter "önzőnek és arrogánsnak" nevezte, mert szerinte Japán nem konzultált megfelelően a nemzetközi közösséggel. A víz visszaengedésének hírére bejelentette: megtiltják a tengerből származó ételek importját 10 japán prefektúrából, így Tokióból és Fukusimából is. A többi tartományból érkezhetnek tengeri ételek, de azoknál is ellenőrzik majd a radioaktív sugárzás szintjét, valamint igazolni kell, hogy nem a tiltott prefektúrák egyikéből származnak.
A Fiji-szigetek miniszterelnöke egyetértett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség döntésével, de elismerte, hogy ellentmondásos a japán kormány lépése.
Dél-Koreában többen tiltakoztak a szöuli japán nagykövetség épülete előtt a döntés ellen. A dél-koreai kormány saját vizsgálatot indított, amely arra a következtetésre jutott, hogy a víz visszaengedése valóban megfelel a nemzetközi előírásoknak és tiszteletben tartják a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség döntését.