Visszaélésekről érkezett jelentés, vizsgálatokat folytatnak a lengyel elnökválasztással kapcsolatban

2025.06.10

A lengyel Legfelsőbb Bírósághoz 28 panasz érkezett a hivatalos eredmény kihirdetése óta, a Lengyel Választási Bizottság vizsgálódik.

A Lengyel Választási Bizottság (PKW) vizsgálja a két héttel ezelőtti lengyel elnökválasztás esetleseges szabálytalanságait. Az elnökválasztás június 1-ei második fordulóját a Jog és Igazságosság Párt (PiS) által támogatott jelölt, Karol Nawrocki nyerte a kormányon lévő Polgári Platform jelöltjével, Rafał Trzaskowskival szemben. A választáson 21 millió szavazatot adtak le, a két jelölt közti szavazatkülönbség 400 ezer voks alatt volt. (Megjegyzendő: az exit pollok még Rafal Trzaskowski győzelmét mutatták.)

A voksolást követően aggodalmak merültek fel a szavazatszámlálással kapcsolatban, miután konkrét szabálytalanságokról szóló jelentések érkeztek a PKW-hoz, a kormánykoalíció pedig átfogó vizsgálatot követelt. Ryszard Kalisz (korábban baloldali politikus) a Lengyel Választási Bizottság tagja a hétvégén bejelentette, hogy a PKW hétfőn rendkívüli ülést tart a szabálytalanságok kivizsgálására. Az idő szűk, ugyanis június 11-én a PKW-nak át kéne adnia Nawrockinak a hivatalos igazolást, hogy ő nyerte meg az elnökválasztást. A PKW ehhez képest hétfőn már tájékoztatta arról tájékoztatta a lengyel médiát, hogy aznap nem üléseznek, sőt hogy legközelebb csak szerdán ülnek össze.

Az Euractiv emlékeztet, hogy Lengyelországban az alkotmány előírásai szerint a Legfelsőbb Bíróság felelős az elnökválasztási eredmények hitelesítéséért, a választási eredmények hivatalos kihirdetését követően pedig a polgároknak 14 napjuk van választási tiltakozások benyújtására, tehát jelen esetben június 16-ig. A Legfelsőbb Bíróság jelentése szerint június 9-ig összesen 28, az elnökválasztással kapcsolatos bírálat érkezett.

A lengyel társadalomban a választási eredmények miatti feszültség érezhető, épp ezért Donald Tusk kormányfő az X-en azt írta, hogy a szavazatszámlálás során jelentett szabálytalanságokat elemzik és ellenőrzik, illetve hozzátette, hogy csalás esetén kiszabják a megfelelő büntetéseket. "Megértem a heves érzelmeket, de a lengyel államot semmilyen módon nem szolgálja, ha eleve azt feltételezzük, hogy a választásokat manipulálták" – írta Tusk. A kormányfő szavaira kevésbé higgadt válasz érkezett Andrzej Duda leköszönő államfőtől, aki egyébként 2015-ben és 2020-ban is azzal vádolta az éppen regnáló kormánykoalíciót, hogy vitákat szítanak, hogy megpróbálják érvényteleníteni a kedvezőtlen választási eredményt. Az államfő az X-en közölte, hogy "a posztkommunisták a liberális baloldallal együtt akarják manipulálni a már eldőlt lengyelországi elnökválasztást, és el akarják venni tőlünk a választás szabadságát. Ne engedjük ezt!"