Világszerte egyre nagyobb veszélyben vannak a demokráciák

2022.09.22

Az illiberális Magyarország trendteremtő vagy fekete bárány? Hogyan lesz hír az álhírből? - többek közt ezekre a kérdésekre keresték a választ a világ legnevesebb társadalomtudósai az idei Budapest Fórumon.

A CEU-n másodjára megrendezett két napos konferencián 40 országból gyűltek össze előadók. Még olyan bestseller írók és sztár tudósok is becsatlakoztak egy-egy jogállamiságról folytatott beszélgetésbe, mint Francis Fukuyama vagy Timothy Garton Ash.

Az esemény főszervezője, Bruszt László elmondta: bőven akad téma, hiszen az elmúlt egy évben sokfelé sérült a demokrácia, főleg Ukrajnában.

A háború miatt ki fog derülni, hogy az Európai Unió mennyire képes fenntartani, megerősíteni, vagy akár kiterjeszteni a demokráciát a saját környezetében -Bruszt László társigazgató, CEU Demokrácia Intézet

A Budapest Fórumon tajvani és ukrán előadók is szót kaptak, hogy elmondják: milyen, amikor a szabadságukat kell félteniük egy idegen hatalomtól.

A második napot a klímaváltozásnak szentelték. A konferenciát összehívó és megnyitó Karácsony Gergely szerint ugyanis a demokrácia és a klímavédelem kéz a kézben jár.

Ne felejtsük el, hogy van egy másik aktualitása ennek a konferenciának és az az ukrán háború. Amikor tavaly arról beszéltünk, hogy több zöld energia kell és a fosszilis energia nem lehet politikai tényező, amivel zsarolni lehet Európát, akkor mindenki azt hitte, hogy ez egy fantázia. Ma már látszik, hogy ez a valóság. A fosszilis energia ha autoriter vezető kezébe kerül akkor fegyverként is használható - Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere

A főpolgármester azt is elárulta, hogy a Fórummal nem titkolt célja bebizonyítani a külföldi közvéleménynek: Budapest még a demokrácia szigete.