Veszélyben vannak-e a Tesla-tulajdonosok Elon Musk politikai tevékenysége miatt?
Olyan képek terjednek az interneten, mely szerint a techmilliárdos politikai tevékenysége miatt Európában is rongálják a gyár autóit. Bár a horogkeresztes Tesla képe korábban készült, az USA-ban valóban rongáltak Tesla autókat és üzleteket is. Európában az eladások sínylették meg Musk karlendítését.
Egy Bécsben parkoló fehér Tesla fotója, amelyet egy nagy, piros horogkereszttel csúfítottak el, bejárta a közösségi médiát. A képet olyan feliratokkal osztják meg, amelyek azt sugallják, hogy a Tesla-tulajdonosok és autóik a Tesla vezérigazgatójának, Elon Musknak az ellentmondásos politikai tevékenysége miatt kerültek célkeresztbe.
Egy Redditre feltett bejegyzés azt állítja, hogy a képen látható autót "feljavították", hogy megfeleljen Musknak.
Más, Teslával rendelkező közösségi média felhasználók is megosztották a képet, és aggodalmukat fejezték ki, hogy mi lesz, ha Ausztriában vezetik járművüket, Muskot hibáztatva a feltételezett veszélyért.
Musk sokkolta a világot, amikor Donald Trump amerikai elnök beiktatási gyűlésén náci tisztelgéshez megszólalásig hasonló gesztust tett.
Musk kétszer úgy köszöntötte a tömeget, hogy megdobbantotta a mellkasát, mielőtt jobb karját tenyérrel lefelé előre nyújtotta volna. Sokan bírálták, amiért a náci tisztelgést idézte, míg mások azt állították, hogy ennek nincs politikai súlya.
Ettől függetlenül a Musk elleni kirohanás gyorsan elterjedt a közösségi médiában: például a megrongált Tesla fotóját az X-en megosztó posztok egy része a #SwastiCar hashtaget is tartalmazza, amely trend a közösségi médiában a Tesla bojkottálására törekszik.
Egy fordított képkeresésből kiderül, hogy a konkrét fotónak semmi köze Musk mozdulatához.
A kép 2023. novemberében készült, az akkori híradások szerint egy bécsi vandál támadássorozatról szóló történet részeként jelent meg.
A vandalizmusnak egyáltalán nem volt köze Elon Muskhoz, és úgy tűnik, a képen látható Tesla sem volt célpontja semmilyen konkrét okból. Más csatornák tényellenőrzői is ugyanerre a következtetésre jutottak.
Tesla-ellenes hangulat uralkodik Európában és azon túl is
Ugyanakkor igaz, hogy a Tesla üzleteit és bemutatótermeit megrongálták Musk Trump beiktatásán tett karlendítése után.
Az elmúlt hetekben egyes híradások szerint horogkereszteket és
antifasiszta jelszavakat fújtak egy hágai Tesla-épületre, míg Berlin
közelében Musk gesztusának és a "Heil" szónak a képét vetítették egy
Tesla-gyár falára.
Elon Musk doing his now infamous right arm salute, and the word “heil”, were projected onto Tesla’s Berlin factory last night. pic.twitter.com/DE2W8BMfGi
— Mike Sington (@MikeSington) January 23, 2025
Látszólag megbízható hírek szerint az Egyesült Államokban magánszemélyek Tesláit megrongálták, és megfenyegették a tulajdonosaikat.
Egyes Teslákra valóban horogkereszteket és a "náci" szót fújták rá az amerikai hírügynökségek szerint, míg másokat, különösen a Tesla Cybertruckokat "SwastiCar" matricákkal borították be, a már említett közösségi médiakampány részeként.
Hogy megpróbáljanak védekezni, néhány Tesla-tulajdonos saját matricákat ragasztott a járművére olyan feliratokkal, amelyek azt állítják, hogy használtan vették az autójukat (és ezért nem "finanszírozták" Muskot), vagy hogy azt Musk politikai szerepvállalása előtt vásárolták.
A vandalizmus mellett a Tesla eladásai is visszaestek Európa-szerte Musk akciói nyomán. Januárban 59%-kal estek vissza az előző év azonos időszakához képest Németországban az ország szövetségi gépjármű-közlekedési hatóságának adatai szerint. Franciaországban és az Egyesült Királyságban is 63%-kal, illetve 12%-kal csökkentek az eladások.
A vállalat veszteségeit többen azzal hozták összefüggésbe, hogy Musk szélsőjobboldali nézeteket és politikusokat támogatott, a közösségi médiában összeesküvés-elméleteket és dezinformációt terjesztett, valamint szoros szövetséget kötött Trumppal, aki nemrég kinevezte őt az újonnan létrehozott kormányzati hatékonysági minisztérium élére.
Musk rendszeresen összeesküvés-elméleteket és megalapozatlan állításokat szajkóz az interneten, vagy mások ellentmondásos állításait erősíti fel azzal, hogy egyszavas egyetértő üzenetekkel válaszol rájuk, amelyeket aztán több millió követőjével oszt meg.