Ukrajna 2028-ig bevezeti az uniós mezőgazdasági normákat

2025.07.01

Egyezségre jutott az Európai Unió és Ukrajna a szabadkereskedelmi megállapodásuk átalakításáról.

 2022 óta a két partner közötti kereskedelmet az Oroszország teljes körű inváziója után bevezetett ideiglenes vészhelyzeti keret szabályozza. - Szerzői jogok AP Photo
2022 óta a két partner közötti kereskedelmet az Oroszország teljes körű inváziója után bevezetett ideiglenes vészhelyzeti keret szabályozza. - Szerzői jogok AP Photo

A legfontosabb feladat a blokkba irányuló ukrán mezőgazdasági export körüli viták rendezése volt az Európai Unió és Ukrajna közötti kereskedelmi tárgyalásokon - és az Európai Bizottság szerint ezt a feladatot sikerült teljesíteni azzal, hogy hétfőn a felek aláírtak egy kereskedelempolitikai megállapodást.

Az EU 2022-ben felfüggesztette az ukrán agrárszektor termékeire kivetett vámokat és mennyiségi korlátozásokat, ez azonban a helyi gazdák ellenállását váltotta ki többek között Lengyelországban és Magyarországon.

Június elején aztán visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer, a felek között hétfőn tető alá hozott megállapodás pedig ezt finomítja. Az uniós gazdák védelme szempontjából kevésbé fontos termékek, például a fermentált tej vagy a szőlőlé esetén megszűnnek a korlátozások, de olyan termékek is vannak, amelyek esetében nem, vagy alig emelik a behozatali kvótát.

Ukrajna eközben vállalja, hogy 2028-ig bevezeti az uniós mezőgazdasági szabályokat, beleértve az állatjóléti követelményeket és a növényvédő szerekre vonatkozó előírásokat is, valamint megnyitja a piacát az uniós baromfi-, sertés- és cukorexport előtt.

A szöveg tartalmaz egy biztonsági záradékot is, a felek így különleges helyzetben módosíthatnak a feltételeken a saját agrárszektoruk védelmében.

A tagállamoknak még rá kell bólintaniuk az egyezségre

Most mindkét fél a megállapodás technikai vonatkozásainak véglegesítésén dolgozik. A Bizottság az elkövetkező napokban ismerteti az egyezményt az uniós tagállamokkal és az Európai Parlamenttel.

Az EU részéről a Bizottság javaslatot tesz egy tanácsi határozatra, amely hivatalosan is jóváhagyná a megállapodást. A végleges elfogadásra az EU-Ukrajna Társulási Bizottságon keresztül kerül sor a tervek szerint.

Az Unió kereskedelmi biztosa, Maros Šefčovič bizakodását fejezte ki azt illetően, hogy a tagállamok támogatni fogják a megállapodást:

"Amint bemutatjuk a tárgyalások eredményét, részletes magyarázatokkal szolgálunk, és bemutatjuk, hogy ez a megállapodás milyen előnyökkel jár - nemcsak Ukrajna, hanem az uniós mezőgazdasági termelők számára is -, úgy gondoljuk, hogy meglesz a szükséges támogatás" - jelentette ki a biztos.

Šefčovič azt is hangsúlyozta, hogy a megállapodás "az EU és Ukrajna közötti kereskedelmi kapcsolatokban biztosítja a nagyon szükséges stabilitást és kiszámíthatóságot".

A két fél megállapodott abban is, hogy a következő években rendszeresen felülvizsgálják a megállapodást, figyelembe véve Ukrajna gazdasági integrációját és az uniós normákhoz való igazodás terén elért eredményeket.