Újságírók, aktivisták szabadultak ki orosz kémekért cserébe

2024.08.07

Két ügynök - akik a hidegháború óta a legnagyobb szabású fogolycsere keretében tértek vissza Moszkvába - az orosz állami televízióban beszéltek arról, hogy milyen nehéz visszailleszkedni régi életükbe.

A házaspár, 2022-es letartóztatásáig, argentin állampolgárként Szlovéniát használta bázisként 2017 óta.

"Megfenyegettek minket azzal, hogy az argentin hatóságok el akarják tőlünk venni a gyerekeinket, és örökbe adhatják őket egy másik családnak" - mondta Anna Dulcseva. "De azt éreztük, hogy a szlovén különleges szolgálatok is mindent megtesznek azért, hogy a gyerekek Szlovéniában maradjanak, hogy együtt maradjunk".

A fogolycsere keretében a Nyugat többnyire orosz kémeket engedett szabadon, valamint egy elítélt orosz bérgyilkost. Míg Oroszország újságírókat, egy volt amerikai tengerészgyalogost és számos politikai aktivistát engedett el.

Az aktivisták egyike Ilja Jasin, a Kreml hangos kritikusa, aki nyolc és fél éves büntetését töltötte, amiért bírálta Oroszország ukrajnai háborúját.

Amint Németországba ért, ő is megszólalt és köszönetet mondott.

"Nagyon fontos számomra, hogy elmondjam a véleményemet, és hogy tájékoztassam a háború valóságáról az embereket Oroszországban."

Az újságírók védelmére létrehozott nemzetközi szervezet vezetője szerint az, hogy most újságírók szabadultak, nem jelenti a sajtószabadság helyzetének javulását Oroszországban.

"Aggódunk, hogy ez ne teremtsen precedenst a kormányok számára. Nehogy úgy érezzék, egyszerűen elfoghatnak ártatlan újságírókat, bebörtönözhetik őket, és felhasználhatják őket egy fogolycseréhez" - nyilatkozta Jodie Ginsberg.

Hozzátette, hogy 2023-ban Oroszország volt a negyedik a világon abban a kétes rangsorban, ahol a legtöbb újságírót tartottak fogva.