Újra a republikánusok kezében a washingtoni Képviselőház
A várakozásoknak megfelelően a republikánusok visszahódították a Képviselőházat: egy héttel a félidős kongresszusi választások után a szavazatok összeszámlálása alapján megvan a többséget jelentő 218 mandátumuk a 435 fős alsóházban.
A hivatalos végeredményre még napokat, de lehet, hogy heteket várni kell, annyi azonban a tendenciákból látszik, hogy vélhetően egy két-három-négy fős többsége lesz a Republikánus Párt alsóházi frakciójának, így a demokratapárti Joe Biden elnöki programját akadályozni tudják majd az elnökség második felében, a következő két évben.
A képviselőházi elnök tisztségét a demokratapárti Nancy Pelositól
Kevin McCarthy republikánus képviselő veszi majd át az új Ház januári
alakuló ülésén.
Tonight it’s official: One-party Democrat rule is FINISHED. We have fired Nancy Pelosi. pic.twitter.com/nmRxfMpQvu
— Kevin McCarthy (@GOPLeader) November 17, 2022
A republikánus többség lehetővé teszi majd például, hogy költségvetési ügyekben korlátok közé szorítsák a kormányzat terveit, a vizsgálóbizottságok felállításával komoly kontroll alatt tudják tartani a kormányzat döntéshozóit, a jogszabályalkotásnál jelentős befolyásuk lesz az elnök törvényalkotási irányaira.
Joe Biden elnök együttműködést ígért az alsóházzal, mondván: az amerikai jövő túl fényes ahhoz, hogy politikai háborúskodással a következő két évben elrontsák azt.
A felmérések a voksolás előtt azt jelezték, hogy a konzervatívok visszavehetik a szenátust is, ez azonban elmaradt. A konzervatív áttörés meghiúsulását a párton belül elsősorban Donald Trump kampánybeli aktivitásának tulajdonítják sokan, a volt elnök megosztó személyisége ismét fontos tényező lehetett a választói aktivitás, illetve passzivitás szempontjából. A másik párton belüli bűnbak Mitch McConnell, a republikánusok szenátusi frakcióvezetője lett, ő azonban a kritikák ellenére a helyén marad a következő két évben is.