Újabb kábelsérülés Északon, most Finnország és Svédország között

2024.12.03

Két különböző helyen is megsérült egy optikai kábel hétfő délután – áll a GlobalConnect digitális infrastruktúra-szolgáltató közleményében. A svéd közszolgálati média közlése szerint fennáll a bűncselekmény gyanúja, ezért a két ország rendőri szervei összehangolt nyomozást folytatnak.

A Finnországot és Svédországot összekötő optikai kábel megrongálódása jelentős kiesést okozott Finnországban. A szolgálató cég közleménye szerint a javítási munkálatok kedd délelőtt is zajlanak. A sérült kábel szárazföldön található, és a tengeri kapcsolatok ezúttal nem érintettek.

Az Aftonbladet napilap arról számol be, hogy a finn rendőrség gyanúja szerint bűncselekmény történt a megrongálódott kábellel kapcsolatban, és a svéd hatóságokat tájékoztatták a folyamatban lévő nyomozásról. Finnország közlekedési és hírközlési minisztere Lulu Ranne közleménye szerint a két ország hatóságai nagyon komolyan veszik a helyzetet.

Niklas Ekström, a GlobalConnect kommunikációs vezetője azt mondta, általában az szokott ilyen jellegű károkat okozni, amikor erőgépek ásnak a földben, és véletlenül kábelbe ütköznek. Most azonban nem folytak ilyen munkálatok az érintett két körzetben, ezért a rendőrségi vizsgálat elengedhetetlen.

A hétfői kábelszakadás nyugtalanító novemberi incidensek nyomán történt, amikor két külön kábelt vágtak el a Balti-tengeren. A finn Nemzeti Nyomozó Iroda (NBI) még vizsgálja a Finnország és Németország közötti C-Lion1 vezeték sérülését, mivel az ügyben szándékosan okozott anyagi károk és a távközlési megzavarásának gyanúja merült fel.

Egy nappal a finn-német adatkapcsolat megszakítása előtt egy hasonló, Svédországot és Litvániát összekötő kábel is megsérült. Azóta mindkét kábelt megjavították.

A tengeri kommunikáció megzavarása az elmúlt években az úgynevezett hibrid hadviselés része lett, amiben nem katonai, hanem egyéb módokon okoznak zavart a célpontnak kijelölt ország életében. Ilyen akciók elkövetésével több kormányzatot is meggyanúsítottak (Kína, Oroszország, Ukrajna), de átfogó bizonyítékok eddig csak a jemeni lázadókkal kapcsolatban kerültek elő a Vörös-tengeren.