Trump egy feltétellel hajlandó engedni az EU-ra kivetendő 30 százalékos vámból

2025.07.24

Az amerikai elnök napokkal az augusztus 1-ei határidő lejárta előtt, egy washingtoni AI-konferencián árulta el, mi lehet a megoldás kulcsa: az, ha az EU piaca nyitottabbá válik amerikai cégek számára.

Donald Trump kilátásba helyezte az európai termékek behozatalára kivetett 30 százalékos vám csökkentését, amennyiben az Európai Unió jobban megnyitja piacát az USA előtt. Az amerikai elnök egy washingtoni AI-rendezvényen a folyamatban lévő tárgyalásokról azt mondta: "Ha beleegyeznek abba, hogy megnyitják az Uniót az amerikai vállalatok előtt, akkor alacsonyabb vámot vetünk ki". Hozzátette, hogy tovűbbra is komoly tárgyalásokban vannak az EU-val.

Előtte Friedrich Merz német kancellár utalt arra, hogy hamarosan megállapodás születhet az EU és az USA közötti kereskedelmi vitában. Emmanuel Macron francia elnökkel szerda este Berlinben tartott találkozója előtt azt mondta, hogy egyebek mellett a "jelenlegi kereskedelempolitikáról" fognak tárgyalni, "amelyről ezekben a percekben azt halljuk, hogy esetleg döntések születhetnek" - írja a Spiegel.

A Financial Times arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és az EU egyre közelebb kerül a 15 százalékos vámokról szóló megállapodáshoz. Brüsszel azért egyezhetne bele az úgynevezett kölcsönös vámokba, hogy elkerülje a tarifák 30 százalékra történő emelését augusztus 1-jétől, ahogy azzal Trump fenyegetett.

A megállapodás értelmében egyes termékek, például repülőgépek, szeszes italok és orvosi eszközök vámjait elengednék. Az EU azonban továbbra is előkészít egy 93 milliárd euró értékű megtorló vámcsomagot arra az esetre, ha a tárgyalások augusztus 1-jéig kudarcot vallanának.

Az amerikai kormány ugyanakkor "spekulációnak" minősítette az EU-val kötendő kereskedelmi megállapodásról szóló híreket. Csak magának Trump elnöknek a bejelentései hivatalosak - mondta Kush Desai, az elnöki hivatal szóvivője. Az azonban, hogy Trump nemrég 15 százalékos vámokról állapodott meg Japánnal, ami lényegesen kevesebb, mint az eredetileg tervezett 25 százalék, arra utal, hogy Washington adott esetben kész kompromisszumokra.

Közben Németország felszólította az Európai Bizottságot, hogy fenyegesse meg az Egyesült Államokat azzal, hogy beveti a sokat emlegetett "kereskedelmi páncélökölét" a megállapodás érdekében - számol be az Euractiv. A lépés az EU-USA kereskedelmi háború éles eszkalációját jelzi, és éles fordulatot jelent Berlin korábbi, Washingtonnal való "gyors és egyszerű" megállapodásra irányuló felhívásához képest.

A megjegyzések néhány nappal azelőtt hangzottak el, hogy augusztus 1-jén hatályba lépne a Donald Trump által az uniós árukra kivetett 30%-os vám, amely megháromszorozná az európai exportőrökre kivetett jelenlegi 10%-os alapvámot, és felborítaná az 1,6 billió eurós transzatlanti kereskedelmi kapcsolatot.

"Mivel a tárgyalások utolsó szakaszában vagyunk, a német kormány szempontjából eljött a megfelelő idő arra, hogy a Bizottság megfontolja a kényszerítés elleni eszköz (ACI) alkalmazását" - mondta a lapnak egy magas rangú német kormánytisztviselő, hozzátéve: "Úgy vélem, hét nappal a tárgyalások vége előtt meg kell mutatni azt is, hogy mit lehet tenni".

Az ACI - az EU legerősebb kereskedelmi fegyvere - jogilag felhatalmazná az EU kereskedelempolitikáját felügyelő Bizottságot, hogy megtorló intézkedések széles körét vezesse be az Egyesült Államokkal szemben, beleértve a beruházási korlátozásokat, a szellemi tulajdon védelmének visszavonását, valamint az árukra és a szolgáltatásokra kivetett vámokat.

A német tisztviselő megjegyzései előtt több hír is felröppent arról, hogy Németország egyre inkább szimpatizál Franciaország megközelítésével, többször is felszólítva Brüsszelt, hogy lépjen fel keményebben Washingtonnal szemben, ha nem születik megállapodás.