Trump bejelentése után a magyar kormány is mérlegeli a WHO-ból való kilépést

2025.02.07

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter szerint "Magyarország akkor jár el pontosan, ha mérlegeli" ugyanazt a lépést, amit Donald Trump néhány napja bejelentett.

Az Egyesült Államok és Argentína után Magyarország is otthagyhatja az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) - ez derül ki legalábbis Gulyás Gergely azon válaszából, amit a Kormányinfón egy ezzel kapcsolatos újságírói kérdésre adott.

A miniszterelnökséget vezető miniszter nyilatkozatában az a meglepő, hogy nem egészségügyi, finanszírozásbeli vagy más szakmai, hanem nyíltan politikai érvet hozott elő: "Minden olyan szervezet esetében, amelyet a világ legerősebb országa szabad akaratából elhagy, mérlegeljük mi is a kilépést" - jelentette ki.

"Hogyha a világ legerősebb országa úgy dönt, hogy elhagy egy nemzetközi szervezetet, akkor szerintem a magyar kormány akkor jár el pontosan, hogyha mérlegeli, hogy ezt a lépést nem kellene-e megtenni nekünk is. Juthatunk arra, hogy nekünk nem kellene tenni, (...) de mindenféleképpen ezt érdemes mérlegelni" - közölte Gulyás.

Donald Trump amerikai elnök január végén azzal indokolta Amerika távozását a WHO-ból, hogy szerinte a szervezet rosszul kezelte a koronavírus-járványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat, engedett egyes tagállamok (értsd: Kína) politikai befolyásának, és aránytalanul magas részvételt követelt az Egyesült Államoktól Kínával szemben. Jelenleg az Egyesült Államok állja a WHO büdzséjének legnagyobb részét, 14,5 százalékát, 1,3 milliárd dollárt.

A magyar lépés azért is lenne meglepő, mert Budapestnek eddig hivatalosan semmilyen gondja nem volt a WHO-val, ellenkezőleg: amikor 2021-ben Budapesten, Orbán Viktorral tárgyalva Hans Kluge, a szervezet európai regionális igazgatója elismerését fejezte ki Magyarország járványügyi védekezése kapcsán. "Magyarországon példaértékű oltási kampányt folytatnak" - állította Kluge.

Trump álláspontjával szöges ellentétben Szijjártó Péter külügyminiszter akkor még úgy látta: a WHO "fair és korrekt maradt, nem ült fel a politikai hangulatkeltésnek soha", a vakcinákat nem geopolitikai érdekek alapján értékelték, hanem hatékonyságuk és biztonságosságuk alapján.