Trump az autóipari vámok felfüggesztését fontolgatja, hogy mentse az amerikai autógyártókat

2025.04.15

Az amerikai elnök hétfőn felvetette, hogy ideiglenesen mentesítheti az autóipart az ágazatra korábban kivetett vámok alól, hogy időt adjon az autógyártóknak a beszállítói láncuk kiigazítására.

"Fontolóra vettem valamit, amivel segíthetek néhány autógyártó cégnek" - közölte Donald Trump, aki szerint az autógyártóknak időre van szükségük ahhoz, hogy áttelepítsék a gyártást Kanadából, Mexikóból és más helyekről az Egyesült Államokba.

Matt Blunt, a Fordot, a General Motors-t és a Stellantist képviselő American Automotive Policy Council elnöke elmondta, hogy a csoport osztja Trump céljait a hazai termelés növelésével kapcsolatban. "Egyre inkább tudatosul, hogy az alkatrészekre kivetett széles körű vámok alááshatják közös célunkat, a virágzó és növekvő amerikai autóipar kiépítését és hogy az ellátási láncok átalakítása időbe telik" - mondta Blunt.

Trump kijelentése a vámokkal kapcsolatos újabb fordulatra utalt, mivel az elnök az importadók fegyverével indított támadása pánikot keltett a pénzügyi piacokon és mély aggodalmakat keltett a Wall Street közgazdászaiban egy esetleges recessziótól tartva.

Amikor Trump március 27-én bejelentette a 25%-os autóipari vámokat, azokat "véglegesnek" minősítette. Majd a kereskedelemmel kapcsolatos kemény álláspontja, határvonalai egyre inkább elmosódtak, mivel igyekezett korlátozni a politikája lehetséges negatív gazdasági és politikai visszahatásait.

A múlt héten Trump bejelentette, hogy a több tucat országgal szemben alkalmazott, szélesebb körű vámokat 90 napig inkább 10 százalékos alapszintre állítja be, hogy időt adjon a tárgyalásokra, ezzel egyidejűleg viszont 145 százalékra emelte a Kínára kivetett importadókat azért, hogy az elektronikai cikkeket ideiglenesen mentesítse a vámok egy része alól. Az elektronikai cikkeket 20 százalékos vámtétellel terheli.

Piaci bizonytalanság

Trump "rugalmassága" a bizonytalanság érzetét és a szándékaival, végcéljával kapcsolatos zűrzavart is táplálta. Az S&P 500 részvényindex hétfőn 0,8%-kal emelkedett, de még mindig közel 8%-os mínuszban van idén. A 10 éves amerikai kincstárjegyek kamatlába emelkedett, nagyjából 4,4%-ra. Carl Tannenbaum, a Northern Trust globális pénzügyi cég vezető közgazdásza szerint az ostorcsapás olyan nagy volt, hogy talán "nyakmerevítőt kellene felvennie". Tannenbaum egy elemzésben figyelmeztetett: "A fogyasztói, üzleti és piaci bizalomban bekövetkezett kár már visszafordíthatatlan lehet".

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa hétfőn az X-en közzétette, hogy az Európai Unió nevében kereskedelmi tárgyalásokat folytatott Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel. "Az EU továbbra is konstruktív és készen áll egy tisztességes megállapodásra - beleértve a kölcsönösséget az ipari termékekre vonatkozó 0-0 százalékos vámajánlatunkkal, valamint a nem vámjellegű akadályokkal kapcsolatos munkával" - mondta Šefčovič.

Az amerikai elnök arról is beszélt, hogy a közelmúltban egyeztetett az Apple vezérigazgatójával, Tim Cookkal, és "segített" neki. Az Apple számos termékét, köztük a népszerű iPhone-t Kínában szerelik össze. Még ha az elektronikai cikkekre, múlt héten megadott mentesség rövid életűnek is bizonyul, az átmeneti haladék nyújt egy lélegzetvételnyi időt az Apple-nek arra, hogy kitalálja, hogyan minimalizálhatja a kereskedelmi háború hatását az iPhone-értékesítésére az Egyesült Államokban.

Ez az esély hétfőn 2%-kal emelte az Apple részvényeinek árfolyamát. Ennek ellenére a részvény a korábbi 7%-os emelkedéséből némileg visszavett, mivel a befektetők beárazták annak lehetőségét, hogy a következő hetekben az iPhone-t még mindig megrázhatják a kínai gyártású termékekre kivetett további vámok. Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője szerint az Apple egyértelműen sokkal jobb helyzetben van, mint egy héttel ezelőtt, de figyelmeztetett arra, hogy továbbra is "tömeges bizonytalanság, káosz és zűrzavar van a következő lépésekkel kapcsolatban".

Az egyik lehetséges megoldás, amit az Apple a jelenlegi vámkegyelmi idő alatt vizsgálhat, hogy miként helyezhetné át iPhone-gyártásának még nagyobb részét a régóta Kínában lévő központokból Indiába, ahol a vállalat elkezdte bővíteni a gyártást már Trump első elnöki ciklusa alatt.

Kína azonban arra is törekszik, hogy még szorosabb kapcsolatokat építsen ki Ázsiában a Trump vámtarifái által sújtott országokkal. Hszi Csin-ping kínai vezető hétfőn Hanoiban találkozott To Lam vietnami kommunista pártfőtitkárral, és közölte, hogy a kereskedelmi háborúban senki sem nyer.

Trump erre a találkozóra úgy reagált, hogy szerinte a két nemzet összeesküvést sző, hogy gazdasági kárt okozzon az Egyesült Államoknak, pontosabban: "megpróbálják kitalálni, hogyan csesszenek ki az Amerikai Egyesült Államokkal".