Tovább tart és szélesedik Európában a gazdák tiltakozása
A francia gazdaszövetség a főváros határozatlan időre szóló ostromát hirdette meg, és a termelők mezőgazdasági járműveikkel több ponton lezárták az A1-es autópályát Párizs közelében, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra – mert versenyhátrányban vannak a külföldi termékekkel szemben.
"Ígéretek, szavak, tettek nélkül. Konkrét döntésekre várunk. Ettől függ, feloldjuk-e a blokádokat" - mondta el az egyik tüntető.
"Ha kell, Párizsba vonulunk. De nekem az is elég, ha az oda vezető utakat blokkoljuk. Engem nem érdekel a Champs-Elysées" – fortyog egy másik.
Gabriel Attal francia miniszterelnök a parlamentben arra utalt, hogy nyitott a gazdák problémáira és keresi a kompromisszumos megoldásokat, a támogatások lehetőségét.
"Határozott lépéseket tettünk, hogy biztosítsuk országunk mezőgazdasági szuverenitását. Ünnepélyesen kijelentem, hogy van és kell lennie francia mezőgazdasági kivételnek. Világosan látom a gazdákat érintő normák bénító súlyát, a felülről és néha ki tudja honnan érkező döntéseket, előírásokat. Mellettük leszünk, ezt megígérem" - mondta.
A spanyol és portugál szállítmányozó cégek, fuvarozók aggódva figyelik a szaporodó francia útblokádokat. Hiszen naponta mintegy 22 ezer gyorsan romló élelmiszert, húst, zöldséget, gyümölcsöt szállító teherautó halad át Franciaországon.
A spanyol közlekedési munkaadói szövetség elnöke szerint a veszteségeik elérik a napi 12 millió eurót. "Számunkra Franciaország nem csak célország, hanem megkerülhetetlen tranzitország is" - fakadt ki Julio Villaescusa.
A belga gazdák is folytatják tiltakozásukat, és lezárták a Brüsszelbe vezető E19-es autópályát. Egyik fontos követelésük a bürokrácia csökkentése.
Az olasz gazdák, mintegy 50 traktorral zárták le a Róma melletti autópálya egyik lehajtóját a termelési költségek növekedése és a magas adók miatt kezdett tüntetésük harmadik napján.