Több tucat menekült holttestét találták meg két tömegsírban Líbiában
A líbiai hatóságok közel 50 holttestet tártak fel két tömegsírból az ország délkeleti sivatagjában. A tragédia áldozatai ismét olyan emberek, akik a káosz sújtotta észak-afrikai országon keresztül próbálnak Európába jutni.
Az első tömegsírt 19 holttesttel még pénteken találták meg a délkeleti Kufra városának egyik farmján - közölte a biztonsági igazgatóság közleményében, hozzátéve, hogy a hatóságok boncolásra vitték őket.
Az Alwahat biztonsági igazgatóság Facebook-oldalán olyan képeket tett közzé, amelyeken rendőrök és orvosok láthatóak, amint a homokban ásnak, és takarókba burkolt holttesteket hoznak ki. A Migrant Rescue Watch nevű civil szervezet ezt követően tette közzé ezeket a felvételeket az X-en:
1/2 #Libya 05.02.25 - Police jointly with Libyan Red Crescent recovered 29 unidentified bodies of #migrants found in mass graves on a farm in Jikharra (Al-Wahat District, Eastern Libya). #migrantcrisis #DontTakeToTheSea #seenotrettung #Frontex pic.twitter.com/KaZujKFO31
— Migrant Rescue Watch (@rgowans) February 7, 2025
Az al-Abreen jótékonysági szervezet, amely a kelet- és dél-líbiai migránsokat segíti, azt mondta, egyeseket nyilvánvalóan lelőttek és megöltek, mielőtt a tömegsírba temették volna őket.
Mohamed al-Fadeil, a kufrai biztonsági kamara vezetője szerint a városban szintén találtak egy külön tömegsírt legalább 30 holttesttel, miután rajtaütöttek egy embercsempész központon. A túlélők szerint közel 70 embert temettek el a sírban - tette hozzá. A hatóságok még mindig kutatják a területet.
A migránsok tömegsírjai nem ritkák Líbiában. Tavaly a hatóságok legalább 65 menekült holttestét tárták fel a fővárostól, Tripolitól 350 kilométerre délre fekvő Shuayrif régióban.
Líbia az Afrikából és a Közel-Keletről Európába igyekvő migránsok legfontosabb tranzitállomása. Az ország káoszba süllyedt a NATO által támogatott felkelést követően, amely 2011-ben megdöntötte Moammar Kadhafi uralmát, meg is ölve a diktátort. Az olajban gazdag Líbiát az elmúlt évtized nagy részében a rivális kelet- és nyugat-líbiai kormányok irányították, amelyeket egy sor milícia és külföldi kormány támogatott.
A fegyveres csoportok, amelyek közül néhányan együttműködnek állami szervekkel, hasznot húznak a több mint egy évtizede tartó instabilitásból, és migránsokat csempésznek át az ország hat országgal - Csáddal, Nigerrel, Szudánnal, Egyiptommal, Algériával és Tunéziával - közös határain.
From 26 January to 1 February 2025, 592 migrants were intercepted and returned to Libya.
— IOM Libya (@IOM_Libya) February 4, 2025
👇IOM Libya's Maritime Update pic.twitter.com/2Uoi1zQKpa
A partra érve az emberkereskedők a kétségbeesett, Európában jobb életet kereső migránsokat rosszul felszerelt gumicsónakokba és más hajókba pakolják, kockázatos utakra indítva őket a veszélyes közép-mediterrán tengeri útvonalon.
Jogvédő csoportok és ENSZ-ügynökségek évek óta dokumentálják a migránsokkal szembeni rendszeres visszaéléseket Líbiában, beleértve a kényszermunkát, verést, nemi erőszakot és kínzást. A bántalmazás gyakran együtt jár azzal, hogy a családoktól pénzt akarnak kicsikarni, mielőtt a menekültek elhagyhatják Líbiát az emberkereskedők hajóin.
Az elfogott és Líbiába visszaküldött migránsokat - köztük nőket és gyermekeket - a kormány által működtetett fogolytáborokban tartják fogva, ahol a jogvédő csoportok és az ENSZ szakértői szerint szintén bántalmazzák őket.