Több száz embert őrizetbe vettek a tüntetéseken Párizsban
Már második éjszaka tartottak tüntetéseket Franciaországban, miután Macron elnök kormánya a nemzetgyűlés szavazása nélkül keresztülvitte a nyugdíjreformot. Több mint 300 embert őrizetbe vettek.
Több mint kétezer tüntető gyűlt össze pénteken a párizsi Place de la Concorde téren, a nemzetgyűlés épületének közelében. A rohamrendőrök füstbombákkal szálltak szembe a feldühödött tüntetőkkel, akik kövekkel is dobálták őket.
Hatalmas máglyát gyújtottak, ahol kartonpapírból készült képmásokat égettek Macronról, akit azzal vádolnak, hogy "hátat fordított" a demokráciának. Más városokban, például Toulouse-ban, Bordeaux-ban, Lyonban és Strasbourgban is voltak tüntetések.
A CNN szerint legkevesebb 310 embert vettek őrizetbe Franciaország-szerte az újabb tüntetéseken.
A befolyásos baloldali CGT szakszervezet vezetői felszólították az embereket, hogy hagyják el az iskolákat, gyárakat, finomítókat és más munkahelyeket, hogy kényszerítsék Macront, hogy hagyjon fel azzal a tervével, hogy a franciáknak 64 éves korukig kell dolgozniuk, mielőtt teljes nyugdíjat kapnának.
A lakosság a kormány nyugdíjreformja ellen tiltakozik, melynek értelmében két évvel növekszik a nyugdíjkorhatár, 62-ről 64 évre.
"Nem kockáztathatjuk a nyugdíjaink jövőjét, erre a reformra szükség van" – mondta a szavazás megkerülésének indoklásául a Nemzetgyűlésben Élisabeth Borne kormányfő, akinek beszéde után Yael Braun-Pivet, a Nemzetgyűlés elnöke kihirdette: a törvénytervezet elfogadottnak tekintendő.
Az ellenzéki radikális baloldali összefogás, a NUPES képviselői, valamint a szintén ellenzéki szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője, Marine Le Pen is jelezték, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtanak be Élisabeth Borne kormánya ellen. Le Pen hozzátette, kész megszavazni baloldali javaslatot is a kormány megbuktatására.
A miniszterek tanácsa csütörtökön döntött úgy, hogy mégsem bocsátják szavazásra a francia parlament alsóházában, vagyis a Nemzetgyűlésben a nyugdíjreform törvénytervezetét. Megszavazták az alkotmány 49.3-as pontjának alkalmazását, mellyel elkerülhetik a szavazást, és helyette a köztársasági elnök fogadhatja el a tervezetet.