Több mint ötvenen vesztették életüket a szibériai bánya balesetben
Több mint ötven ember vesztette életét csütörtökön a Lisztvjazsnaja szénbányában, Moszkvától 3500 kilométerre keletre. A balesetet metángázrobbanás okozta, az áldozatok az ezt követő szén-monoxid-mérgezésbe haltak bele. A bánya vezetőit őrizetbe vették.
Ötvenkét halálos áldozata van a csütörtök hajnali szibériai bányaszerencsétlenségnek. A baleset idején 285 ember volt a bányában, többségüket sikerült kimenteni, azonban a mentésben részt vevők közül is hatan meghaltak.
A balesetet egy metánrobbanás okozta, a szellőzőakna megtelt füsttel, így a legtöbben szén-monoxid mérgezés miatt kerültek kórházba.
- Rázkódás, levegő, por - emlékezett vissza a történtekre az egyik kórházban fekvő bányász. - Aztán gázszagot éreztünk és elindultunk kifelé, amilyen messzire csak tudtunk.
- Kúsztam, aztán éreztem, hogy megragadnak. Kinyújtottam a karom feléjük, de nem láttak. Nem lehetett jól látni. Megfogtak és kihúztak. Ha ők nincsenek, halottak lennénk - mesélte egy másik túlélő.
A tragédia a Moszkvától 3500 kilométerre keletre található Kemerovóban történt, ahol péntektől háromnapos gyászt rendeltek el. A baleset miatt büntetőeljárás indult, a szénbánya három vezetőjét őrizetbe vették: az igazgatót és helyettesét, valamint az egyik művezetőt.
Öt éve volt utoljára hasonló tragédia
A metánrobbanás ritka jelenség a szénbányákban, mégis ez okozza a legtöbb halálos kimenetelű bányaszerencsétlenséget.
A csütörtöki nem az első halálos baleset volt a Lisztvjazsnaja szénbányában. 2004-ben egy másik metánrobbanásban 13 bányász vesztette életét. Nem ugyanebben a bányában, de szintén Kemerovóban 110 bányász halt meg egy hasonló balesetben 2007-ben. Ez volt a legnagyobb halálos bányaszerencsétlenség a szovjet éra óta.
A legutóbbi halálos bányabaleset pedig 2016-ban volt Oroszországban, akkor 36-an vesztették életüket. Akkor országos vizsgálatot rendeltek el, amely megállapította, hogy az 58 orosz szénbánya közül 20 nem biztonságos. Akkor a Lisztvjazsnaja nem volt köztük.