Tapasztalt magyar származású diplomata segíti a Trump-csapatot külügyi államtitkárként
Tibor P. Nagy 1957-ben érkezett az Egyesült Államokba, húsz évet töltött külügyi szolgálatban. A volt helyettes államtitkár az amerikai külszolgálat nyugdíjas tisztje, aki több afrikai államban is szolgált nagykövetként. Most azonban a jelek szerint nem afrikai szaktudása miatt hívták vissza.
A Politico információja szerint Trump első elnöki ciklusának egyik magas rangú, magyar származású diplomatája is visszatér az amerikai külügyminisztériumba: Tibor P. Nagy, aki 2018 és 2021 között afrikai ügyekért felelős helyettes államtitkár volt, most irányításért felelős államtitkár lesz a Marco Rubio vezette külügyben.
Érdekes, hogy az afrikai ügyekben rendkívül járatos Nagy nem a régi pozícióját kapja vissza: erre a területre egy másik diplomatát, Troy Fitrellt, az eddigi guineai nagykövetet nevezték ki.
A Politico amerikai kiadása szerint egyébként bár a minisztérium tisztviselőit arra kérték, ürítsék ki íróasztalaikat, hogy helyet csináljanak az újonnan érkezetteknek, egyelőre nem tudni, hány új ember érkezik a State Department-be, és hogy kik ők. A lap úgy tudja, 50-100 új diplomatáról lehet szó.
A mostantól az amerikai külügy igazgatásáért felelős Tibor P. Nagy 1949. április 29-én született Budapesten. Édesapja a Néphadsereg tisztje volt, ő pedig úttörő. Az 1956-os forradalom után apja, akit halálra ítéltek, és annak második felesége Nagyot a határon túlra, Bécsbe vitte. A fiú 1957-ben érkezett Washingtonba, és ott is nőtt fel.
Nagy már fiatalon a Republikánus Párt híve lett, 1964-ben Barry Goldwater mellett kampányolt. Külügyminisztériumi pályafutását 1979-ben kezdte meg a HR osztály vezetői elemzőjeként, de nem sokra rá már a zambiai Lusakában működő nagykövetségen általános szolgálati tiszt lett. 1980-ban felesége, Eva Jane hármas ikreket szült a szomszédos Zimbabwéban.
32 éves diplomáciai karrierje során Tibor P. Nagy több mint 20 évet töltött Afrikában. Az Egyesült Államok etiópiai nagyköveteként (1999-2002), guineai nagyköveteként (1996-1999), valamint a nigériai (1993-1995), kameruni (1990-1993) és togói (1987-1990) misszióvezető-helyettesként tevékenykedett.
A magyar származású vezető diplomata számos kitüntetést kapott az amerikai külügyminisztériumtól szolgálatai elismeréseként, többek között az etiópiai éhínség megelőzésében való közreműködésért, amerikaiak evakuálásának támogatásáért Sierra Leonéból egy erőszakos felkelés idején, az etióp-eritreai háború befejezésére irányuló erőfeszítések támogatásáért, valamint a lagosi nagykövetség irányításáért a nigériai politikai és gazdasági válságok idején.
A 2014-es Párizsi Könyvfesztiválon non-fiction díjat kapott egy kötet, amelynek ő társszerzője, a címe: "Köszönj el a lattédtól: tengerentúli műveletek irányítása". A könyv arról szól, hogyan kell ügyeket menedzselni nehéz nemzetközi körülmények között.