Szijjártó bekérette az ukrán nagykövetet, miután a Bizottsághoz fordult Ukrajna a Gazprom miatt

2021.09.28

Szuverenitásunk megsértésének tartjuk, hogy Ukrajna meg akarja akadályozni Magyarország biztonságos gázellátását, ezt kikérjük magunknak és az ukrán nagykövetet keddre bekérettük a Külgazdasági és Külügyminisztériumba - írta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Facebookon. Ukrajna az országot elkerülő útvonalon történő gázszállítási szerződés miatt az Európai Bizottsághoz fordul.

Szijjártó Péter bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy hétfőn aláírták a Magyarország gázellátását a következő tizenöt évre garantáló szerződést a Gazprommal.

Mélységesen felháborítja viszont az ukrán kormánynak az a döntése, hogy az Európai Bizottságnál támadják meg a szerződést - tette hozzá.

Az ukránoknak semmi közük ahhoz, hogy mi kivel miről állapodunk meg.                                                                    - Szijjártó Péter
"Szuverenitásunk és nemzetbiztonsági érdekeink súlyos megsértésének tartjuk, hogy meg akarják akadályozni hazánk biztonságos gázellátását, a magyar emberek otthonainak fűtését és az ipar működtetését" - fogalmazott a

Szijjártó Péter szerint az ukrán fél lépése barátságtalan, a sok támogatás után - mint a lélegeztető gépek, egészségügyi felszerelések, katonák ápolása, gyerekek üdültetése, beruházások finanszírozása -, amit Ukrajna eddig Magyarországtól kapott.

"A szuverenitásunk megsértésére tett kísérletet kikérjük magunknak, az ukrán nagykövetet mára a külügyminisztériumba bekérettük" - közölte.

Ukrajna: politikailag és gazdaságilag is megalapozatlan döntés

Az ukrán külügyminisztérium hétfő délután közölte, hogy az Európai Bizottsághoz fordul, miután Magyarország Ukrajnát elkerülő útvonalon történő gázszállítási szerződést kötött az orosz Gazprom konszernnel.

Az ukránok kizárólag politikainak és gazdaságilag megalapozatlannak értékelik a döntést, amely "a Kreml kedvére és Ukrajna nemzeti érdekei, valamint az ukrán-magyar kapcsolatok kárára" született, és amely az ukrán külügyminisztérium szerint nem felel meg az 1991. december 6-án aláírt ukrán-magyar alapszerződés elveinek.

Magyarországnak továbbra is előnyösebb az ukrán tranzitútvonal használata, ami "lehetővé teszi a legrövidebb úton biztonságosan eljuttatni a gázt Európa országaiba" - hangsúlyozta az ukrán külügy.

Szomorúan állapítjuk meg, hogy ez a döntés kárt okoz a kétoldalú ukrán-magyar kapcsolatok pozitív eredményeinek és tendenciáinak, amelyek elérése érdekében komoly erőfeszítéseket tett az ukrán és a magyar tárcavezető          -Ukrán külügyminisztérium
Az ukrán fél az Európai Bizottságtól azt kéri, hogy "állapítsa meg, hogy megfelel-e a magyar-orosz gázszerződés az európai energiaügyi szabályoknak".