Szigorítják a fegyvertartást Montenegróban a 12 áldozatot követelő újévi ámokfutás után
A kis országban negyedmillió fegyver van a lakosságnál. A szerdai már a második olyan fegyveres ámokfutás volt 2022 óta, ami több mint tíz emberéletet követelt.
Szigorítja a fegyvertartásról szóló törvényét Montenegró azt követően, hogy két nappal ezelőtt egy ámokfutó tizenkét embert ölt meg Cetinjében, majd önmagával is végzett. A jogszabálymódosításról a nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülésén döntöttek pénteken.
Milojko Spajic miniszterelnök a történtekkel kapcsolatban kijelentette, hogy a cetinjei tragédia nagy teher Montenegró számára, és fontos, hogy most egységes legyen a nemzet. Hozzátette: a helyzet elemzése után több következtetést is levontak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő a jövőben.
A jelenleg érvényes fegyvertartási engedélyeket is meg kell majd újítani
A kormányfő rámutatott, hogy az elkövető pszichés gondokkal küzdött. Korábban senki nem gondolt arra, hogy a pszichés betegek adatait összekösse a rendőrségi nyilvántartással, ez viszont most meg fog történni - mondta, hangsúlyozva, hogy emellett új, sokkal szigorúbb fegyvertartási törvényt hoznak.
Aki most rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, annak a jövő év január elsejéig lesz ideje arra, hogy megújítsa a dokumentumot. Aki nem megy át a szigorúbb ellenőrzésen, annak vissza kell adnia a fegyvert, ellenkező esetben az eszköz illegális fegyverként kerül nyilvántartásba.
A kormány ezen kívül két hónappal meghosszabbítja a már életben lévő fegyverleadási amnesztiát, azaz annak, aki a következő két hónap során leadja illegálisan tartott fegyverét, nem kell jogi következményekre számítania. Utána viszont drákói szigorral csapnak le az illegális fegyverek birtokosaira - húzta alá a montenegrói miniszterelnök. Hozzátette, hogy a vadász- és lövészegyletek engedélyeit is meg kell majd újítani, illetve ezek tagjainak is új engedélyeket kell majd kérvényezniük.
Bővítik a montenegrói rendőrség létszámát
Milojko Spajic a rendőrség állományának alacsony számáról is beszélt. Mint mondta, sokan nyugdíjba vonultak, a fiatalok pedig nem érdeklődnek az ilyen nehéz munkák iránt, de már találtak megoldást, és hamarosan 200 újabb rendőr védi majd a közbiztonságot.
A nemzetbiztonsági tanács ülésével egy időben több százan tüntettek Podgoricában a kormány ellen. A tiltakozók szerint a kormány nem hozott kellő intézkedéseket, hogy a mostanihoz hasonló tömegmészárlásokat megelőzze. Szerintük a rendőrség nem működik megfelelően, mert nincs elegendő munkatársa és pénze, a kormány pedig bürokratikus intézkedésekkel van elfoglalva ahelyett, hogy kézzelfogható lépéseket tenne. A tüntetők Danilo Saranovic belügyminiszter, valamint Lazar Scepanovic országos rendőrfőkapitány lemondását követelték.
Negyedmillió fegyver van a montenegrói civileknél
Szerdán az erősen ittas 45 éves A.M. egy cetinjei kávézóban összetűzésbe keveredett a rokonaival, majd hazament a fegyveréért, visszament, és rálőtt a kávézóban lévő emberekre. A férfi ezután elmenekült, és menekülés közben további négy helyen lövöldözni kezdett. Tizenkét embert, köztük egy 10 és egy 13 éves gyereket ölt meg, majd önmagát is fejbe lőtte, a mentőben vesztette életét. A montenegrói kormány háromnapos nemzeti gyászt hirdetett a tragédia után.
A kilencvenes évek délszláv háborúi után a civil lakosságnál rengeteg fegyver maradt, becslések szerint a 620 ezres Adria-parti országban csaknem 245 ezer fegyver van. Montenegróban a legutóbb 2022 augusztusában történt hasonló eset, szintén Cetinjében. Akkor egy férfi egy családi vitát követően kezdett el lövöldözni, és tizenegy embert megölt, majd tűzharcba keveredett a rendőrökkel, akik agyonlőtték.