Szexjátékok és kozmetikumok közé rejtett el bombákat az orosz hírszerzés

2025.04.08

Az orosz hírszerzés házi készítésű robbanószerkezeteket csempészett szexuális játékszereket és kozmetikumokat tartalmazó csomagok közé, hogy Európa-szerte robbantássorozatot hajtson végre - derítette ki egy lengyel nyomozás.

Miután tavaly nyáron több csomag is kigyulladt a tranzitraktárakba, nyugati hírszerző ügynökségek azzal vádolják Moszkvát, hogy csomagokba, illetve azok közé rejtve bombákat próbált Európa különböző pontjaira küldeni, többek között az Egyesült Királyságba, Németországba és Lengyelországba - írja a Kyiv Post.

Úgy vélik, a robbantásokat teszteknek szánták, mielőtt a szerkezeteket Észak-Amerikába tartó teherszállító repülőgépek célba vételére használták volna, remélve, hogy pánikot keltenek és befolyásolják az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást.

Az ukrán lap szerint a robbantások részben tükrözik az ukrajnai hasonló műveleteket, amikor is az orosz hírszerzés több tucat robbantást hajtott végre hivatali épületek és más zsúfolt helyszínek ellen úgy, hogy helyieket bízott meg bombák készítésével és kézbesítésével.

A Reuters egy, a lengyel nyomozást ismerő személyre hivatkozva azt írta, hogy egy fel nem robbant negyedik csomagot fogtak el egy varsói raktárban, és az ezt követő vizsgálatok betekintést nyújtottak a műveletekbe.

A forrás a Reutersnek elmondta, hogy a magnéziumot tartalmazó, házi készítésű robbanóanyaggal töltött masszázspárnákat kozmetikumok és szexuális játékok mellé csomagolták, ahol a kozmetikumokban lévő gél gyúlékony vegyületeket, például nitrometánt tartalmazott, amely szintén üzemanyagként szolgált a bombákhoz.

A forrás szerint egy olcsó kínai nyomkövetőt használtak arra, hogy időzítőként szolgáljon a szerkezet felrobbantásához. A Reuters európai biztonsági tisztviselőkre hivatkozva azt írta, hogy az orosz hírszerzés gyakran helyi bűnözőket bérelt fel erre a "munkára", akiknek alkalmanként néhány ezer eurót ajánlottak.

Kezdetben úgy gondolták, hogy orosz szabotázs okozta a DHL teherszállító repülőgépének 2024 novemberében Litvániában történt lezuhanását, a kormány azonban azóta kizárta a "törvénytelen beavatkozást" az incidensben.