Szétosztja többmilliárdos vagyonát egy osztrák örökösnő
Marlene már évek óta kampányol egy igazságosabb adórendszerért a hazájában. Az adók mellett van, de mivel Ausztriában nincs örökösödési adó vagy vagyonadó, más utat keresett. Megpróbálja igazságosan szétosztani az örökölt vagyonát.
" Azért van 25 millió euróm, mert nem kell adót fizetnem utána. Azért van ez a pénzem, mert a kormány nem teljesítette azt a feladatát, hogy a vagyont úgy osszák el a társadalomban, hogy az ne kerüljön egyenlőtlenül az én kezembe, csak azért, mert ebben a világban, ebben a bizonyos családban, ezzel a vezetéknévvel élek" - mondta Marlene Engelhorn.
Az Ausztriában élő, véletlenszerűen kiválasztott emberekből egy polgári tanácsot hoznak létre, amely dönteni fog az örökölt pénz elosztásának módjáról, Marlene nem lesz befolyással az elosztásra.
A tanács összeállításához először egy postai felmérést küldtek ki 10 000 véletlenszerűen kiválasztott, 16 év feletti osztrák állampolgárnak. Az érdeklődőknek néhány személyes adatot kell megadniuk lakóhelyükről és származásukról. Ezekből a válaszokból a Christoph Hofinger társadalomkutató által vezetett "Foresight" intézet 50 személyt választ ki, akik az osztrák lakosság keresztmetszetét képviselik. "Ennek az 50 embernek a rendelkezésére bocsátom a vagyonomat, és bizalmat szavazok nekik" - magyarázta Engelhorn.
A Polgári Tanács 50 főből és 15 póttagból áll majd, és márciustól júniusig 6 hétvégén ülésezik, és javaslatokat dolgoz ki a vagyon elosztására, majd ezeket a kidolgozott irányelveket alkalmazza a 25 millió euróra. A bizottság tagjainak 16 évnél idősebbnek kell lenniük, és reprezentatálniuk kell az osztrák lakosságot. A folyamatot szakértők kísérik végig. És természetesen kizárt minden, ami alkotmány- vagy életellenes, illetve profitorientált.
Marlene Engelhorn évek óta bírálja, hogy Ausztriában a lakosság egy százaléka birtokolja a vagyon 50 százalékát, és ez szerinte negatív hatással van a politikai rendszerre, a médiatérre és a társadalom szerkezetére is.