Szenzoros szoba autistáknak a katari vébé helyszínein

2022.11.09

Katarban komolyan vették az akadálymentesítést a futball-világbajnokság helyszínein, ami nem merül ki abban, hogy a stadionokban van rámpa meg Braille-írásos táblák. A Qatar365-ben az akadálymentes stadionokon kívül az Utcagyerekek Világkupáját is bemutatjuk.

A Katar 2022 célja egyértelmű: biztosítani, hogy mindenki egyenlő esélyekkel élvezhesse a világbajnokságot. És remélhetőleg a torna öröksége messze a végső sípszó után is tovább él majd.

Ahmed Habib lelkes futballrajongó, aki alig várja, hogy végre elkezdődjön a 2022-es katari vébé.

"Úgy gondolom, minden adott ahhoz, hogy ez legyen az eddigi legkönnyebben elérhető FIFA-világbajnokság. A munka már nagyon régóta elkezdődött a fogyatékkal élő közösség tagjainak bevonásával, a legmagasabb szintű szabványok bevezetésével a torna helyszínein.

Ez azt is biztosítja, hogy a vébé fontos szerepet játsszon abban, hogy az egész ország akadálymentesebbé váljon - mondta Ahmed Habib

Ahmed egy olyan kormányzati szervnél dolgozik, amely a világbajnoksággal kapcsolatos dolgokat felügyeli, és reméli, hogy ez új korszakot nyit az ország számára. "Mind a nyolc katari stadion vadonatúj, lehetőséget biztosítva a hozzám hasonló kerekesszékesek számára, hogy a stadion több pontján is ülhessenek," fogalmazott. De egy stadion akadálymentesítése sokkal többet jelent ennél. A tömeg morajlása az egyik oka annak, hogy az emberek szeretik a sporteseményeket élőben nézni. De ez nem mindenkinek való. Ezért egy szenzoros szoba nyugodt és biztonságos helyet biztosít az autista és más kognitív fogyatékossággal élő szurkolók számára.

"A legtöbb neurodivergens embert túlterhelik a zajok, zavarhatja a világítás, és a zsúfolt környezetet nagyon kellemetlennek találhatják. Itt jön a képbe a szenzoros szoba. Ez a környezete arra szolgál, hogy megnyugtassa és ellazítsa az embert," mondta a szoba tervezésében részt vevő szakember, Sana Abu Majeed.

Sabika Shaban megalapította a Katari Fogyatékossági Erőforrást, hogy összehozza az ország fogyatékossággal kapcsolatos érdekcsoportjait.

"Az akadálymentesítésre irányuló mozgalom önmagában kihívást jelent. Nagyon különböző igényekről beszélünk.

És próbáljuk megértetni, hogy az akadálymentesítés több mint egy rámpa felszerelése és Braille-írásos táblák kihelyezése

- mondta, hozzátéve, hogy sok munkát végeztek a jövőbeli labdarúgó-bajnokságok akadálymentesítése érdekében.

"A FIFA kiemelte és fontossá tette ezeket a véleményeket. Már a kezdeti fázisoknál, például a stadionok és a szurkolói élmény megtervezésénél, számos vélemény kapott hangot, mintegy precedenst teremtve arra, hogy ezek a hangok szerves részét képezzék mindannak, amit a jövőben tervezünk," tette hozzá.

Az egyik prominens hang Ghanimeh El-Taweel hangja, aki magát csak "bajkeverőnek" hívja, mert imádja megkérdőjelezni a dolgokat. El-Taweel részt vett az Oktatási Városi Stadion utolsó fázisának ellenőrzésén, és ajánlásokat tett a jelzések, a világítás és a fogyatékkal élők számára kijelölt útvonalak megváltoztatására.

"Nem azért vagyunk itt, hogy kipipálják a fogyatékkal élő közösséggel történt egyeztetést. Nem, még az elején járunk. Értékes a hozzájárulásunk. Jobban ismerjük az igényeinket, mint bárki más, jobban átlátjuk az egészet, hiszen ezek az igények személyes tapasztalaton alapulnak," mondta El-Taweel.

A szervezők remélik, hogy az első kézből szerzett tapasztalatok mindenkinek élvezetesebbé teszik a vébé követését élőben.

A futball ereje az utcagyerekek számára

A labdarúgást gyakran nevezik a szép játéknak, a legjobb játékosok által nyújtott vizuális élmény miatt. De a Street Child United számára a futball szépsége messze túlmutat ezen. A szervezet a sportot globális platformként használja az utcagyerekek számára - képessé téve őket arra, hogy felszólaljanak, és követeljék a megérdemelt lehetőségeiket, jogaikat és támogatásukat.

Miközben a világ szeme a katari vébén van, egy férfi, John Wroe eltökélt abban, hogy valamennyi figyelmet az utcagyerekekre is irányítson. Ezért szervezte meg az Utcagyerekek 2022-es Világkupáját.

13 lánycsapat és 15 fiúcsapat érkezett a világ különböző pontjairól. A Katarba való megérkezés sokak számára nehéz volt, a személyazonossági okmányokhoz való hozzáférés néha nagy problémát jelentett.

Ez sokkal több, mint futball. Az ENSZ-hez hasonló modell szerint a csapatoknak saját zártkörű kongresszusuk van, ahol az utcán élő, kiszolgáltatott fiatalokat közvetlenül érintő kérdéseket vitatják meg. És ami talán a legfontosabb, ezeknek a gyerekeknek ez egy biztonságos tér is, ahol megoszthatják saját személyes tapasztalataikat.

A bajnokság végén a fiatalok egy közgyűlésen fogalmazták meg követeléseiket. Alapvető emberi jogokat követelnek: identitást, védelmet az erőszaktól, hozzáférést az oktatáshoz és a nemek közötti egyenlőséget.

"Hiszünk abban, hogy egyetlen gyereknek sem szabadna az utcán élnie. Jövőt akarunk minden gyermeknek, félelem, erőszak és bántalmazás nélkül. 2010-ben Dél-Afrikában önkénteskedtünk egy utcagyerekeket segítő szervezettel, amikor megismertünk egy Andile nevű fiút, aki 10 éve az utcán élt. Ekkor 14 éves volt, tehát 4 éves kora óta élt az utcán.

Fociztunk, és azután Andile azt mondta, amikor az utcán látják őt, azt mondják, utcagyerek, de amikor focizni látják, azt mondják, egy közülük való ember.

Ez volt az alapötlet. Rájöttünk, hogy a futball által az emberek másképp látják Andile-t. És ha megváltoztathatjuk azt, ahogy az utcagyerekeket látják, akkor talán elkezdhetjük azt is megváltoztatni, ahogy bánnak velük," mesélte John Wroe, az esemény főszervezője.

A John Wroe által szervezett Utcagyerekek Világkupája nemcsak összehozza ezeket a gyerekeket, de lehetőséget teremt a valódi, kézzelfogható változásra, bizonyítva, hogy a futball valóban képes megváltoztatni a valóságot.