Súlyos vereséget szenvedett a kormánypárt Szlovéniában

2022.04.25

Fölényesen nyerte a balközép Szabadság Mozgalom a szlovén parlmamenti választásokat, de nem szerzett abszorút többséget, ezért szövetségesekre lesz szüksége. A jobboldali, populista kormányfő pártja súlyos vereséggel végzett a másoidik helyen.

Óriási ünnepés fogadta a vasárnapi választási eredményeket Szlovéniában, a győztes párt eredményvárójában. Az alig egy éve alakult Szabadság Mozgalom a szavazatok 34 százalékával nyerte a választásokat. A párt elnöke - mivel pozitív lett a koronavírus tesztje - otthonról tartotta meg győzelmi beszédét.

"Húsz éve nem volt ekkora választási részvétel, ez mindent elmond.

Arról árulkodik, hogy az emberek valóban változást akarnak, és csak bennünk látják ennek a lehetőségét.

És ne feledjük, a remény várakozásokat szül, és ezzel megszületik a mi felelőségünk is," fogalmazott Robert Golob.

A jobboldali, populista kormányfő, Janez Jansa abban bízott, hogy negyedjére is ő alakíthat majd kormányt, de pártja, az SDS a szavazatoknak csak a 23 százalékát szerezte meg.

"Sosem fogunk úgy viselkedni, ahogy az ellenzék tette az elmúlt 2 évben. Szlovénia a járvány ellen küzdött, és mindent kaptunk, csak támogatást és együttműködést nem.

A Szlovén Demokrata Párt még ellenzékben is másképp fog viselkedni, államférfi módjára - mondta Janez Jansa

Az Orbán Viktor szövetségesének tartott miniszterelnököt az utóbbi időben sokat támadták, például az Európai Unió tisztségviselői, sajtószabadsággal és jogállamisággal kapcsolatos kérdésekben.

A részleges eredmények tükrében a Szabadság Mozgalomnak 40 mandátuma lesz az új összetételű nemzetgyűlésben. A Janez Jansa miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) 29 mandátummal a második, a konzervatív Új Szlovénia (NSi) 8 mandátummal a harmadik, a Szociáldemokraták (SD) 7 mandátummal a negyedik, a Baloldal (Levica) pedig 4 mandátummal az ötödik helyen végzett.

Az eredményekből jól látszik, hogy a baloldal tud kormányt alakítani. A Szabadság Mozgalomnak, az SD-nek és a Baloldalnak összesen 51 mandátuma lenne a 90 fős szlovén parlementben. Egy-egy mandátum a magyar és az olasz kisebbségnek jár.

A választási részvétel kiemelkedően magas, 68 százalékos volt.

A szlovén törvények szerint a parlamentnek a választások után 20 napon belül meg kell alakulnia. Az államfőnek ezt követően 30 nap áll rendelkezésére, hogy javaslatot tegyen az országgyűlésnek a miniszterelnök-jelölt személyére. Megválasztása után a miniszterelnöknek 15 napon belül ismertetnie kell kormánya összetételét.

Az új kabinet megalakulásáig a leköszönő kormány ügyvivői feladatot lát el.