Súlyos milliárdokat fektet az EU a félvezetőgyártásba, mert hiánycikk lett a mikrochip
45 milliárd eurónyi befektetést csatornázna át az Európai Bizottság az európai félvezetőgyártás felpörgetésében. A chiphiány ugyanis Európa önállóságát veszélyezteti.
A félvezetők hiánya súlyos fennakadásokat okozott az európai gazdaságban az elmúlt években. Ezért a bizottság új stratégiát jelent be a microchip-gyártás elpörgetéséért Európában. Az unió ipari biztosa egy belgiumi kutatóközpontban tett látogatása során azt mondta, a kontinensnek nagyobb függetlenségre van szüksége ezen a téren. Brüsszel 45 milliárd eurót mozgósítana a szektor számára és ezzel 2030-ig megnégyszereznék a termelés kapacitását.
"Három csomagunk lesz: 11-12 milliárd euróval támogatjuk a kutatás-fejlesztést. És 30 milliárd eurót szánunk a gyárak támogatására. A harmadik csomagból pedig startup cégeket finanszíroznánk, 2 és 6 milliárd euró közötti összeggel" - mondta Thierry Breton uniós biztos.
Európában fájóan hiányoznak a félvezetőgyártó-üzemek, ezek nagy része a távol-keleten, főleg Kínában és Tajvanon van. Az EU az állami támogatások szabályainak lazítására is hajlandó az új kapacitások érdekében. A félvezetőket a telefonoktól kezdve, az autókon át a háztartási gépekig szinte mindenhol használják. A szállítási láncok és a világméretű hiány miatt azonban növelni kell az európai termelést. Az Egyesült Államok és Kína is sokmilliárdos állami fejlesztési programokat indított.
"Ez a gazdasági szektor nagyon összetett és sok a kölcsönös függés. Biztosítanunk kell azt, hogy Európa szerepe erősödik és visszafordíthatjuk a függőséget" - mondta az IMEC nevű cég igazgatója, Luc Van den hove.
A bizottsági terv részleteit kedden jelentik be Brüsszelben.