Sokszorosára nőttek az online visszaélések a koronavírus-járvány alatt

2020.10.21

Sokszorosára nőtt az online visszaélések száma a koronavírus-járvány miatt bevezetett karantén időszak alatt. A digitális oktatás, illetve a távmunka miatt drasztikusan emelkedett az online felhasználók száma. Az otthoni wifin pedig nincs feltétlenül jól beállítva a tűzfal.

Pénzszerzés és adatlopás a hekkerek fő célja - a megtévesztő üzenetekben pedig főleg a kíváncsiságára és a félelemre építenek. A járvány kezdetekor a Google naponta több millió megtévesztő e-mailt tiltott le - a csatolmánnyal ellátott "tájékoztatóleveleket" gyakran a WHO nevében küldték ki.

"Ez a módszer magyarosodott - ahogy teltek múltak a hetek, megjelentek a magyar nyelvű kiberbűnözői támadástípusok is, amikor mondjuk az országos tisztifőorvosasszonynak a nevével kezdtek el visszaélni és ilyen leveleket küldtek ki Müller Cecília nevében. Teljesen úgy nézett ki a levél, mintha a nemzeti Népegészségügyi Központ kommunikálna velünk, de valójában ezek csalások voltak" - mondta Bor Olivér, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet kommunikációs munkatársa.

A koronavírus-járvány alatt a kórházak is a kiberbűnözők célpontjává váltak - hiszen az egészségügyi intézmények több szempontból is függnek a digitális technológiától. A kórházakat leggyakrabban zsarolóvírussal támadták.

A Kiberbiztonsági Kutatóintézet vezetője, Krasznay Csaba úgy fogalmazott: "Ezeknek a működése úgy néz ki, hogy a megfertőzött számítógép hálózatokon az adatokat letitkosítják, elérhetetlenné teszik annak használatát. Amikor életeket kell menteni, és az életek mentéséhez szükségesek a számítógépes rendszerek, mert arról irányítják, vezérlik például a lélegeztetőgépeket, vagy egyszerűen csak azon van a kórházi adminisztráció, és ha ezt nem tudják használni a kórházak, az volt a feltételezés, hogy nyilván majd ki fogják fizetni azt a váltságdíjat "

Az Európai Hálózatbiztonsági Ügynökség egész októberben nemzetközi kampányt tart, a visszaélések megelőzése érdekében.