RSF: „problémás” a magyar sajtószabadság

2021.07.06

Összességében gyengült a sajtószabadság érvényesülése a világon a Riporterek Határok Nélkül 2021-es jelentése (RSF 2021 World Press Freedom Index) szerint. Magyarországot öt év alatt 3 hellyel sorolták hátrébb, a 92. helyre, problémásnak nevezve a helyzetet.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerepét a nemzetközi analízisben is kiemelik, utalva arra, hogy miközben Európában a legjobb a sajtószabadság helyzete, Magyarországon egyre nagyobb politikai nyomás nehezedik a médiára. A konkrét példák között említi a jelentés a Klubrádió és az Index ügyét, valamint a digitális (DAB) rádiósugárzás megszüntetését.

Sorosozás a magyar kormány reakciója:

Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebook-oldalán hétfőn úgy fogalmazott: "A Soros ex machina ismét belendült! Irányított kérdésekkel machináló kamujelentéssel és listákkal próbálják már megint aláásni Magyarország hírnevét a baloldali véleménybuborék szervezetei".

Varga Judit fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a Riporterek Határok Nélkül szervezet 2017-ben 200 ezer dollárt (60 millió forintot), 2019-ben pedig 175 ezer dollárt (52 millió forintot) kapott Soros György üzletember alapítványától.

A Riporterek Határok Nélkül 2021-es jelentése öt kategóriába sorolja a tematikus térképen a világ 180 országát a sajtószabadság érvényesülése szempontjából.

Név szerint emeli ki a jelentés a szaúdi koronaherceget: Mohamed bin Szalmán 2018-ban, országa isztambuli konzulátusán ölette meg Dzsamál Hasogdzsi újságírót.

A jelentés hangsúlyozza, hogy Brazíliában korábban is érték fenyegetések és erőszakos cselekmények az újságírókat, de Jair Bolsonaro elnök hatalomra kerülése óta tovább romlott a helyzet.

Kína hátulról a negyedik helyezett, a pekingi vezetés teljes mértékben kontroll alatt tartja a sajtót. Carrie Lam hongkongi kormányzót Hszi Csin-ping kínai elnökhöz hasonlítja az elemzés, kiemelve, hogy a különleges közigazgatási területen sem érvényesül a sajtószabadság.

Türkmenisztán, Eritrea és Észak-Korea zárja a listát. A 108. helyezettől vörös, a 160. helyezettől fekete színnel jelölt országokban nem csak fenyegetések, hanem támadások, erőszakos cselekmények célpontjai az újságírók.