Rendkívüli csúcstalákozóra hívták össze az uniós egészségügyi minisztereket a koronavírus miatt
Kínában egyre nő a koronavírus áldozatainak a száma. Az Európai Unió emiatt úgy döntött, határozott fellépésre van szükség. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy Brüsszel egyeztet a 27 tagországgal.
Csütörtökre ezért rendkívüli ülést hívtak össze az unió egészségügyi miniszterei számára, ahol azt vitatják meg, hogyan védekezzen az EU a koronavírus miatt.
"Aggasztó a helyzet, az emberek egészsége veszélyben van. A vírus nagy sebességgel terjed. Intézkedésekre van szükség és szeretnénk, ha ezek összehangoltak lennének. A bizottság támogatja a rendkívüli ülés összehívását, erre még a héten sok kerülhet" - mondta a válságkezelésért felelős uniós biztos, Janez Lenarcic.
Közben a koronavírus-járványnak már több halottja van, mint annak idején a SARS-nak volt. Kínában a hivatalos adatok szerint 34,500-an fertőződtek meg.
"Folyamatos kapcsolatban vagyunk Kínával, mindkét fél azt szeretné, ha az együttműködés által megállíthatnánk a vírus terjedését. Össze kell adni erőinket, együtt kell működnünk, hogy megállítsuk ezt a járványt" - tette hozzá az uniós biztos.
Lesz kötelező karantén?
Néhány Kínából visszatért ember nem volt hajlandó karanténba vonulni, de mivel a legtöbb intézkedés jogköre a tagállamoknál van, nekik kell kezelniük ezt a helyzetet. "Ön szerint lesznek kötelező érvényű intézkedések?" - kérdezte riporterünk.
"Az ilyen típusú intézkedések a tagállamok hatályába tartoznak. Az ő dolguk az ilyen típusú intézkedések bevezetése a saját belátásuk szerint. Természetesen fontos számunkra, hogy összehangolt lépéseink legyenek" - mondta egy bizottság szóvivő, Stefan de Keersmaecker.
A vírus terjedésének eközben komoly gazdasági hatásai is lehetnek a szakértők szerint.
A legfontosabb számunkra az emberek egészsége. Másrészt viszont a gazdasági szempontok sem elhanyagolhatóak" - mondta az unió válságkezelésért felelős biztosa.
Az egyenlőre nem világos, mi áll majd az uniós miniszterek ülésének zárónyilatkozatában.