Összesen 14 millió forintot fizettek vintage Ikea-bútorokért egy árverésen Stockholmban
A Stockholms Auktionsverkben, a világ legrégebbi aukciósházában kalapács alá került darabok közt volt étkészlet, tükrök és lámpák és persze bútorok.
Az esemény fő attrakciója egy piros Impala kanapé volt, amelyet Gillis Lundgren, az Ikea néhai veterán tervezője készített, aki a rendkívül népszerű Billy könyvespolcot is megalkotta. 1972-ben 45 ezer forintnak megfelelő összegért árulták, most, fél évszázaddal később pedig csaknem 755 ezer forintot ért.
"Könnyen lehet, hogy sokak otthonában nem keveset érő Ikea-darabok állnak anélkül, hogy tulajdonosuk tisztában lenne a valódi értékükkel. Most talán hallanak rólunk, és tárcsázzák a számunkat, hogy segítsünk nekik eladni, amiben természetesen állunk rendelkezésükre" - mondta az aukciósház kommunikációs vezetője, Li Pamp.
A megfizethető, modernista formatervezésű lakberendezési cikkeket gyártó óriáscég idén ünnepli fennállásának 80. évfordulóját.
"Ha jellemezni kéne az Ikea-stílust, nem lenne könnyű, hiszen ez a márka éppen arról híres, hogy másolatokat készít, hogy úgy mondjam, hagyja magát mások által inspirálódni. De nem tudom, hogy ez külön védjegynek nevezhető-e. Talán a skandináv enteriőr és a mindenki számára elérhetőség, ezek a védjegyei" - tette hozzá Li Pamp.
A nagy érdeklődés és a bőkezű ajánlattételek sokaknál főleg a nosztalgia számlájára írhatók.
"Ha visszagondolok a gyerekkoromra, akkor vásároltunk ott, ha valami olcsót kerestünk, és aztán otthon mi szereltük össze. Néhány év múlva pedig kidobtuk. Most pedig sok évtizeddel később itt vannak egy árverésen, műalkotásként, régiségként. Ez lenyűgöző" - mondta egy látogató, a 62 éves Thomas Raber.
Az eddigi, árverésen eladott Ikea-bútorok világrekordere egy Cavelli-szék, amely tavaly több mint 6 és félmillió forintért talált gazdára: újkorában, 1958-ban csupán 10 ezer forintot kellett fizetni érte.