Őrizetbe vették a volt lengyel belügyminisztert és helyettesét

2024.01.10

Mariusz Kamiński és Maciej Wąsik az államfő vendégei voltak, a rendőrség akkor hatolt be az elnöki palotába kedd este, amikor Andrzej Duda elnök már távozott onnan. Az elnöki palota előterében délután rendezett sajtóértekezleten a két politikus azt mondta, nem bujkálnak, de ha börtönbe kerülnek, politikai foglyokká válnak.

A bíróság decemberben kétévi letöltendő szabadságvesztésre ítélte a volt belügyminisztert és helyettesét, mert túllépték hatáskörüket a korrupcióellenes hivatal tevékenységének koordinálásakor, de elnöki kegyelmet kaptak.

Jogi vitát váltott ki, hogy a két politikus hatalmi visszaélés miatt kapott börtönbüntetése még nem volt jogerős, de Andrzej Duda elnök államfő rögtön megkegyelmezett nekik 2015-ben. A Legfelsőbb Bíróság tavaly elrendelte az ügy folytatását, és decemberben született meg az ítélet.

A kegyelmi döntés ellenzői azzal érveltek, hogy az nem adható meg, mivel az elsőfokú ítélet még nem volt jogerős. A legfelsőbb bíróság júniusban új eljárást rendelt el Kamiński és Maciej ellen, majd a decemberi ítélet alapján a varsói kerületi bíróság hétfőn kezdeményezte őrizetbe vételüket.

"Tudjuk, hogy az elnöki hivatal közelében rendőri erőket vonultatnak fel, hogy őrizetbe vegyenek minket. Nagyon súlyos államválság van, anarchia a bíróságokon, nyílt lázadás a legfelsőbb bíróságon. Ott leszünk a tüntetésen január 11-én, ott leszünk a tisztességes, normális lengyelekkel, akiket aggaszt, hogy mit csinál Donald Tusk kormánya" – mondta Mariusz Kamiński.

A kormánykoalíció képviselői azt állítják, hogy a Jog és Igazságosság párt felelős a kialakult káoszért, és hogy a politikusok egyszerűen megpróbálnak kibújni a büntetőjogi felelősség alól.

"Arra számítottunk, hogy az a párt, amelyik elvesztette a választásokat, mindenféle trükköt keres majd, hogy azt a látszatot keltse, hogy még mindig van befolyása arra, ami történik, és hogy mindez a törvényes kereteken kívül zajlik. Egyszerűen visszaélnek a hatalommal, visszaélnek a pozíciójukkal a lengyel állam kárára" –fogalmazott Agnieszka Pomaska, a Polgári Platform képviselője.

Több lengyel ellenzéki politikus államcsínynek nevezte a történteket. Mateusz Morawiecki volt kormányfő szerint Lengyelországban először vannak politikai foglyok az 1981-es hadiállapotot meghirdető Wojciech Jaruzelski tábornok időszaka óta.

A PiS párt támogatói az elnöki palota előtt gyűltek össze, hogy tiltakozzanak.

"Az elnöki palotába való behatolás és az elnöki kegyelmet kapott emberek börtönbe vitele olyan, mint egy diktatúra, mint a törvénytelenség, és én nem akarok ilyen törvénytelen országban élni. Ezért vagyok itt" – mondta a PiS egyik támogatója.

A rendőrségnél újabb tüntetés tört ki kedden este. Az ellenzéki párt több képviselője megpróbált bejutni az őrsre parlamenti igazolványukkal, de sikertelenül. Ugyanez történt néhány órával később a börtön kapujánál is.

Przemysław Czarnek, volt oktatási miniszter (PiS): " Be kell engedniük minket a rendőrségre. A rendőrség nyitva van, egész nap nyitva van, önök megsértik a jogállamiságot".

"Az emberek mögöttem most jelentették be, hogy készek folytatni a hosszú harcot az értékeik Lengyelországáért. A kormánykoalíció ugyanezt ígérte, a határozott lépések politikájával" – összegez Magdalena Chodownik, az Euronews varsói tudósítója.