Orbán Viktor azt követeli, hogy az EU szankcionálja Ukrajnát a magyar sorkatona halála miatt

2025.07.16

Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt állítja, hogy halálra vertek egy magyar állampolgárt, miután megtagadta a katonai behívót Ukrajnában. Kijev tagadja a vádakat, és felszólítja Magyarországot, hogy ne avatkozzon be.

HIRDETÉS

Magyarország európai uniós szankciókat sürgetett ukrán tisztviselőkkel szemben, miután a jelentések szerint egy magyar állampolgár meghalt az ukrajnai katonai mozgósítás során.

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten azt állította, hogy Sebestyén Józsefet, az ukrajnai Kárpátaljáról származó 45 éves magyar nemzetiségű férfit halálra verték, mert nem volt hajlandó belépni az ukrán hadseregbe. Az ukrán hatóságok határozottan cáfolták az állításokat, azt állítva, hogy a mozgósítás törvényes volt, és Sebestyén tüdőembóliában halt meg, testi sérülésre utaló jelek nélkül.

"A magyar kormány kezdeményezte, hogy a Sebestyén József haláláért felelős ukrán vezetők kerüljenek fel az EU emberi jogi szankciós listájára" – jelentette be Orbán Viktor a Facebookon.

Szijjártó Péter külügyminiszter kedden Brüsszelben közölte, hogy Magyarország hivatalosan is szankciókat fog kérni az EU globális emberi jogi szankciórendszere keretében, amely a súlyos emberi jogi visszaélésekben érintett személyeket célozza.

HIRDETÉS

"Hivatalosan javasolni fogjuk, hogy minden felelős ukrán katonai vezető kerüljön fel az uniós szankciós listára" – jelentette ki Szijjártó Péter a külügyi tanács ülésén.

HIRDETÉS

A kormányhoz igazodó magyar média arról számolt be, hogy Sebestyént vasrudakkal verték meg egy kényszermobilizáció során, és három héttel később meghalt. A nővére által közzétett videón térden állva, ukránul beszélve látható, ami tovább szította a felháborodást.

Ukrajna visszautasította a vádakat, és a férfit ukrán állampolgárként azonosította Sebestyén Jozsip Jozsipovicsként. Mivel Ukrajna nem ismeri el a kettős állampolgárságot, hivatalosan nem számított magyarnak. Kijev hozzátette, hogy a férfi abbahagyta a katonai kiképzést, és később akut stressz miatt pszichiátriai kezelésben részesült. A hatóságok átlátható vizsgálatot ígértek, és óva intették Magyarországot az ellenőrizetlen, érzelmekkel terhelt állítások terjesztésétől.

Növekvő feszültségek

Az incidens fokozta a már amúgy is feszült kapcsolatokat Magyarország és Ukrajna között. Budapest behívta az ukrán nagykövetet, és fokozta a Kijevvel szembeni bírálatokat.

Orbán Viktor, aki régóta ellenzi Ukrajna EU-csatlakozását, a halálesetet újabb bizonyítéknak nevezte arra, hogy Ukrajna alkalmatlan a csatlakozásra. Egy nem kötelező érvényű közvélemény-kutatást követően, amelyben a magyar válaszadók 95%-a ellenezte Ukrajna tagságát, Orbán Viktor "gazdasági és biztonsági katasztrófára" figyelmeztetett, ha a csatlakozás folytatódik.

A magyar kormány nemrégiben óriásplakát-kampányt indított, amelyen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Magyar Péter ellenzéki vezető mellett látható, azt sugallva, hogy az ellenzék külföldi érdekeket szolgál.

Magyarország továbbra is megvétózza az Ukrajnának nyújtott uniós katonai és pénzügyi támogatást, és ehelyett azonnali tűzszünetet követel.