Oltási útlevél: számít, hogy melyik vakcinával oltottak
Egyre több az oltási útlevél, és egyre kevésbé világos, mi szerint ítélik majd meg egymáséit az egyes államok. Egyelőre úgy néz ki, hogy leginkább a vakcina típusától függ, hogy elfogadják-e az igazolványt a határőrök. Úgyhogy a magyar hatóságok ezt az adatot nem szerepeltetik a védettségi igazolványon.
Felső-Bajorországban is van már ilyen - egyelőre szimbolikus - dokumentum, még nem jogosít semmire, de a hatóságok azt ígérik, hamarosan meglesz hozzá az adminisztratív háttér. Úgyhogy az önkormányzatok el is kezdték szétküldeni az igazoló kártyákat mindazoknak, akiket már beoltottak.
Egyikük boldogan lobogtatta: azt mondta, mindig magánál fogja tartani, hogy ha kell, fel tudja mutatni. Ez egy újfajta szabadság - tette hozzá a riporter kérdésére.
Mások számára ez nem ennyire felszabadító. Sokan úgy gondolják, hogy ez nem fair, mert az oltási kampány a vártnál lassabban halad. Németországban például még csak a lakosság 2 százaléka kapta meg a vakcina mindkét dózisát.
Egy férfi arról beszélt, hogy megosztó a helyzet, és ez aggodalommal tölti el. Hivatalosan nem kötelező az oltás - magyarázta -, de az oltási útlevéllel közvetetten mégis csak az lesz. Kérdés például, hogy vajon elutazhat-e az ember nyaralni, ha nincs beoltva.
Az uniós vezetés még kivárna, a görögök beelőztek
Az Unióban videócsúcs volt a héten, az oltási kampány hatékonyabbá tételére kerestek megoldást, de az oltási igazolásról is volt szó. Több tagállam is sürgette, hogy legyen uniós, vagyis a közösségen belül mindenütt érvényes oltási útlevél. A többség azonban még korainak tartja, hogy erre támaszkodva feloldják az utazási korlátozásokat. Még mindig nem tudni, fertőzhetnek-e a beoltottak. És feszültséget teremt, hogy egyelőre csak keveseknek lenne ilyen mentességük.
Görögország viszont nem vár a többiekre, kiadta saját oltási útlevelét, és ajánlást küldött erről Brüsszelbe is. A görög oltási útlevelet egyelőre csak az oltásban világelső Izrael fogadja el. De Athén állítólag a brit kormánnyal is tárgyalásban van.
Úgy tudni, hogy Brüsszelben egyelőre nincs visszhangja ennek, de a közösség vezetése továbbra is fontosnak tartja, hogy a járvány miatt elrendelt korlátozásokat - egy újabb gyilkos hullám elkerülése érdekében - egyeztetve építsék le a tagállamok.
Izrael az oltásban, és így a nyitásban is élen jár
Eközben mindenki azt figyeli, hogyan indul újra az élet Izraelben. Ott már azok, akik be vannak oltva, mehetnek edzőterembe, uszodába, kulturális intézmények és szállodák is fogadhatják őket. Bár ez csak azoknak az országoknak lehet modell értékű, amelyek ilyen tempóban tudnak oltani. Izraelben ugyanis már a lakosság több mint harmadának, hárommillió kétszázezer embernek van oltási útlevele.