Olaszország várható gazdasági növekedése 2024-ben 1% körül lesz

2024.04.17

Róma és Brüsszel kapcsolata meghatározó az olasz gazdaság jövőjét illetően. Olaszország arra készül, hogy tárgyalásokat folytasson az EU-val a költségvetési kiigazítási pálya feltételeiről, ezért a közelgő európai választások kulcsfontosságúak.

Az olasz statisztikai hivatal szerint az ország az elmúlt négy évben a nagy európai országok közül az egyik legeredményesebbnek bizonyult, bár a pozitív fordulat nem vetett véget az ország hosszú gazdasági stagnálásának.

Ha a közép- és hosszú távú perspektívát nézzük, visszatekintve az 1990-es évekre, és figyelembe véve mind a vállalatok forgalmát, az ország GDP-növekedését és termelékenységi szintjét, azt látjuk, hogy Olaszország növekedési mutatója az európai átlag alatt van - mondta Valentina Meliciani, a LEAP - Luiss Intézet az Európai Elemzésekért és Politikáért igazgatója. Ugyanakkor, azt figyeltük meg, hogy a vállalatok képesek reagálni a sokkra, a világjárvány utáni időszak pozitív változást hozott.

Az olasz kormány előrejelzése szerint az ország várható gazdasági növekedése 2024-ben 1% körül lesz. Az Európai Unió prognózisához képest ez egy optimistább várakozás. Hozzátéve, hogy mind a világjárvány, mind a legutóbbi geopolitikai események hatással voltak az ipari termelésre.

A különböző ágazatokban, köztük az energiaszektorban működő vállalatok számos kihívással szembesültek.

" Először is lesújtott a világjárvány. Ettől csökkent a forgalmunk 20%-al, ebből egészen jól kilábaltunk - tette hozzá Giulio Natalizia, Natalizia Petroli SpA igazgatója. Aztán.., 2022-ben hatással volt ránk az orosz-ukrán háború, amely jelentősen megváltoztatta az ágazat szabályozását és az olajtermékek értékesítését. Ezek az események felgyorsították a szektorban végbemenő változásokat és felkészített minket a globális piaci kihívásokra."

Az európai parlamenti választás képviselő-jelöltjei még a választások előtt találkoznak olasz vállalkozókkal, hogy megvitassák a Confindustria című dokumentumot. Az elemzés arról szól, hogy hogyan lehetne javítani az európai versenyképességet. Meloni kormánya a növekedés fellendítése érdekében a fogyasztói kiadásokra és az EU gazdaságélénkítő alapjából származó ösztönzőkre számít. Óvatosabban közelít az állami kiadásokhoz, hogy megfeleljen a blokk költségvetési szabályainak. Valószínűleg azonban 2026-ig is eltarthat amíg az olasz kormánynak sikerül a költségvetési hiányt az EU 3%-os határértéke alá szorítania.