Olaszország felülvizsgálná a belső égésű autók betiltását

2024.09.26

Az üzleti és vállalkozásügyi miniszter javaslatot tesz, hogy egy évvel korábban alkalmazzák a belső égésű gépkocsik tilalmának felülvizsgálatára vonatkozó, 2026-ra tervezett záradékot.

A felülvizsgálattól Olaszország azt reméli, hogy elhalasztják a tilalom hatályba lépését, néhány kivétel bevezetésével módosítják azt, vagy több olyan beruházáshoz kötik, amely megvalósíthatóvá teszi. Adolfo Urso miniszter az Európai Parlament brüsszeli épületében tartott sajtótájékoztatón fejtette ki álláspontját.

A kérés indokai

A javaslatot Urso a magyar EU-elnökség által szervezett, az autóiparról szóló informális találkozón ismertette, és hozzátette, hogy a belga fővárosban tárgyalni fog kollégáival.

"Más országokkal együtt írásos dokumentumot fogunk megfogalmazni, amelyet a Bizottságnak nyújtunk be" – mondta a miniszter, aki szerint a tilalom súlyos válságot okoz az európai autógyártóknak, ami több százezer munkahelyet képes veszélyeztetni Európa-szerte.

"Tekintettel a már napvilágot látott adatokra, mind a kontinensünkön folyó autógyártás tekintetében, amely meredeken zuhant, mind pedig az elektromos autók vásárlása tekintetében, amely jelentősen visszaesett kontinensünkön, most már biztosak vagyunk abban, hogy ezzel a menetrenddel nem fogjuk elérni a 2035-re kitűzött célokat."

Urso szerint a felülvizsgálatot mindenekelőtt azért kell előrehozni, hogy az ágazat vállalatai nagyobb biztonsággal tervezhessék meg hosszú távú beruházásaikat: "Nem hagyhatjuk a vállalatokat és a fogyasztókat további két évig bizonytalanságban, hogy mit tegyenek."

Ez azonban nem feltétlenül jelenti az értékesítés leállításának tervezett időpontjának elhalasztását. "Valószínűleg két döntést hozhatunk – érvel a miniszter. Vagy megtartjuk a célt olyan ambiciózusnak, mint amilyen, megteremtve a gyorsítás feltételeit: az erőforrásokat, a technológiai semlegességet és a stratégiai autonómiát garantálni kell. Vagy ha mindez nem sikerül, akkor nem lesz más választásunk, mint egy alárendelt útra lépni, azaz elhalasztani a célokat'.

Az olasz kormány célja elsősorban az, hogy kivételt kapjanak a "bioüzemanyagokkal" üzemelő járművek, amelyekhez növényi erőforrásokból, például kukoricából vagy pálmaolajból állítanak elő üzemanyagot.

Németország támogatja Urso javaslatát

A kérés bonyolult időszakban érkezik az európai autópiac számára, amely sürgős intézkedéseket kér az EU-tól: augusztusban 18%-kal kevesebb autót helyeztek forgalomba, mint tavaly, és a visszaesés Németországban (-27,8%) és Franciaországban (-24,3%) volt a legjelentősebb. Olaszországban szintén csökkenést regisztráltak, a 2023-as év azonos hónapjának eladásaihoz képest (-13,4%).

Miközben összességében csökkenés tapasztalható, az elektromos autók (amelyek 2035 után is értékesíthetők) piaca is nehezen indul be. Az Acea, az Európai Autógyártók Szövetségének adatai szerint 2024-ben az akkumulátoros autók az összes regisztrációnak mindössze 12,4 százalékát tették ki.

Úgy tűnik, Németország kész támogatni az olasz kérést: Robert Habeck gazdasági miniszter az autógyártók és a szakszervezetek képviselőivel folytatott megbeszélés után azt mondta, hogy támogatja a javaslatot a vitáról, és Brüsszelben találkozott Ursóval is.

De, mint az olasz miniszter kifejtette, egyértelmű álláspontot képviselve: "Habeck a 2035-ös célt szeretné megtartani határnapként, de hajlandó megvitatni a határidő elérésének minden feltételét egy versenyképes európai ipar révén".

Más országok is támogathatják az olasz kérést, például Lengyelország, Bulgária vagy Románia, amelyek tartózkodtak vagy ellene szavaztak, amikor 2023 márciusában elfogadták a tilalmat. Urso miniszter elmondta, hogy megbeszéléseket folytatott kollégáival, akiktől "nyitottságot" tapasztalt, de nem részletezte, hogy mely államok támogatják.

A rendelet felülvizsgálatát azonban csak az Európai Bizottság javasolhatja előrehozni, amint azt Tim McPhie, a Bizottság zöld átállással kapcsolatos kérdésekért felelős szóvivője kifejtette.

"A Bizottság rendelkezik jogalkotási kezdeményezési joggal, és bármely jogszabály módosítására javaslatot kell tennie. Erről aztán az EU Tanácsával és a Parlamenttel közösen döntenének".