Olaszország: erősödött a kormánykoalíció, de a jobbközép sem gyengült
Az olasz parlamenti képviselők számának csökkentéséről tartott népszavazás - elemzők szerint - megerősítette a kormánykoalíciót. És azt a tendenciát is, hogy az olaszoknak elegük van a politikusokból és a gyűlöletpolitikából.
A római közszolgálati egyetem politológus professzora szerint "az, hogy a szavazók 70 százaléka a csökkentésre voksolt egyértelműen ezt jelzi. Kevesebb hivatásos politikust akarnak látni. És ezen a politikusoknak is el kell gondolkodniuk."
A következő parlamenti ciklustól az alsóházi képviselők létszáma 230-al csökken; 630-ról 400-ra. A szenátus 115 fővel lesz karcsúbb; 315 helyett 200-an ülnek majd benne.
A referendummal együtt megtartott tartományi választások döntetlent hoztak; a baloldali kormányerő, a Demokrata Párt (PD) és a Liga vezette jobboldali koalíció is három-három tartományt szerzett meg (Toszkána, Campania és Puglia, illetve Liguria, Veneto és Marche).
A másik kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) pedig a saját kezdeményezését, a népszavazást ünnepelheti sikerként.
Az igazi győztes Giuseppe Conte miniszterelnök, aki így a következő államfő választásig (2022) biztosan hivatalban maradhat.
Tudósítónk is azt emeli ki, hogy "az eredmény kétségtelenül erősíti a kormánykoalíciót. Reményt ad arra, hogy a következő választásokig már nem lesz kormányválság. A Demokrata Párt megerősödik a végrehajtó hatalomban, megfékezve ezzel a jobbközép előretörését, különösen Salvini Ligáját."