Nyomtatott lélegeztetőkészülék és érintésmentes képernyő a koronavírus ellen
A Global Japan eheti epizódjában bemutatjuk, hogyan képes életeket menteni a japán technológia. Egy másik találmány pedig a betegségek terjedését előzi meg. Ezt a lélegeztetőkészüléket bárhol elő lehet állítani, még az űrben is. Mindössze négy nyomtatott részből áll. Terveit a Nemzetközi Űrállomásra is elküldték.
Japánból, Niigatából egyik megalkotója, Ishikita Naoyuki csatlakozott műsorvezetőnkhöz, Chris Burns-höz.
Chris Burns, Euronews:
Doktor úr, ez az űrtechnológia a Földön is alkalmazható, igaz?
Ishikita **Naoyuki**
"Projektünk egy altatógép előállításában gyökerezik. A koronavírus-járvány idején azonban lélegeztetőre van szükség, tehát csak leválasztottuk róla ezt a rendszert."
Chris Burns, Euronews:
"Miért forradalmi ez a lélegeztetőkészülék?"
Ishikita Naoyuki
"Az enyém pneumatikus. Nincs szüksége elektromos áramra, csak levegőnyomásra. Egy egyszerű lábbal működtetett pumpára és levegőkompresszorra. Levegő és oxigén elég a lélegeztető működtetéséhez."
Chris Burns, Euronews:
"És ingyen szeretné a világnak felajánlani, amint engedélyezik. Miért?"
Ishikita Naoyuki
"Miért ne? Az emberek segítése a természetes dolog. Szóval ha megosztom az adatokat, életeket menthetünk általa."
Létezik egy másik innováció is, amelynek szintén az a célja, hogy az űrhajósokat segítse. Ennek a Hiroshimában készült érintésmentes képernyőnek az ábrái a levegőben lebegnek, és az ember az ujjával kezelheti őket.
Az ASKA3D-nek nevezett innováció folyékony kristály kijelzőt képes a levegőbe vetíteni, valahogy úgy, mint egy hologram. Múzeumok, bemutatótermek már használják is ezt a technológiát.
Egy vonatút inspirálta az ASKA3D megalkotóját.
Otsubo Makoto:
"Egy üzleti út alatt kinéztem a shinkanzen ablakát, és 3D-ben láttam a világot. Az volt a megérzésem, hogy ha el tudnánk tárolni a fényinformációt abban a 10 milliméteres ablakban, akkor valóban lehetőség nyílna a kép levegőbe vetítésére. A lehetőségek tárháza végtelen... Lehet használni mozikban, nyilvános helyeken, ahol sokan összegyűlnek, vonatállomások jegykiadó automatáinál, ATM-eknél, autókban vagy gyárakban, hogy elkerüljék a koszos kezelőfelületek megérintését.