Nyílik a globális vakcina-olló, egyre durvábban fogalmaz a WHO

2021.01.19

Az oltás és a mutáns koronavírusok terjedésének megfékezése - ez a két dolog, ami mindenek fellett áll most Európában.

A vakcinagyárak nem bírják az iramot, ami feszültséget szül az uniós tagállamok között is, miközben a WHO arra figyelmeztet, hogy végzetes és morálisan védhetetlen hibát követnek el a tehetősebb országok, amikor felvásárolják az oltóanyagkészletet anélkül, hogy segítenék beoltani a szegény országok lakosságát is.

 Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója Martial Trezzini/ KEYSTONE / MARTIAL TREZZINI
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója Martial Trezzini/ KEYSTONE / MARTIAL TREZZINI

A szervezet főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz az igazgatótanács legutóbbi ülésén beszélt erről mondván, most úgy állunk, hogy 49 fizetőképes állam megvett 39 millió adag vakcinát, míg a szegény országok közül csak egybe jutott mindössze 25 adag. Azt nem mondta meg, melyik ez az állam, csak azt igyekezett világossá tenni, hogy nem 25 millió, nem 25 ezer de még csak nem is 2500 adagról van szó, hanem 25-ről - ez jut egy egész országnak. _

A főigazgató azt is nehezményezte, hogy habár a WHO az Európai Bizottsággal közösen indított COVAX program keretében előjegyeztetett öt gyártótól összesen kétmilliárd dózist, a gazdag országok ebben a bizniszben is előrébb sorolódnak, úgyhogy az Egészségügyi Világszervezet megrendeléseit csak február elején kezdik szállítani, ha minden jól megy...

Eközben újabb szakértői jelentés vádolja késlekedéssel A WHO-t. A kedden publikált riport szerint hamarabb kellett volna globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetni, és hamarabb kellett volna propagálni a maszkviselést. A járvány kitörésének körülményeit feltáró szakértői vizsgálat nemrég kezdődött a kínai Vuhanban.

Nem javul a helyzet a brit szigeteken

Az Egyesült Királyságban gyakorlatilag mindenhol oltanak, ahol csak lehet. Anglia északnyugati részén még egy katedrálist is berendeztek erre a célra. A hatóságok azzal kísérleteznek, hogy felállítsanak egy éjjel-nappal működő oltórendszert. A sietség indokolt, ugyanis az új típusú koronavírus mutációja szélsebesen terjed, még sosem ápoltak brit kórházakban ennyi COVID-beteget, mint most. És a halálozási statisztika is ijesztő: az elmúlt héten világviszonylatban is listavezető volt az Egyesült Királyság, ahol egymillió emberre több mint 16 járvány miatti haláleset jutott.

 London Matt Dunham/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
London Matt Dunham/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

A brit szigetekről terjedő mutáns már számos európai országban megjelent. Van, ahol rövid idő alatt kritikus helyzetet teremtett. Erre panaszkodik egy belga város, Houthulst polgármestere is. Joris Hindryckx szerint ez a mutáns most a legnagyobb gond. Az ottani idősotthonban már 63 lakó elkapta, köztük több olyan is, aki folyamatosan segítségre szorul. Az alkalmazottak között is van 43 fertőzött.

Svájcban a szintén nagyon fertőző dél-afrikai mutánssal küzdenek. St. Moritzban, a luxus síparadicsomban, karantén alá helyeztek két szállodát is, és elrendelték az összes helyi lakos tesztelését.

 St Moritz, Svájc Giancarlo Cattaneo/AP
St Moritz, Svájc Giancarlo Cattaneo/AP

Németországban a szövetségi kormány az eddigieknél is szigorúbb járványintézkedéseket fontolgat. Eközben a bajor vezetés már lépett: az üzletekben és a tömegközlekedésben mindenkinek FFP2 típusú arcmaszkot kell viselnie. Csak az a gond, hogy sokan nem tudják ezt rendszeresen megvenni maguknak.