Nőttek a jövedelmi különbségek a járvány miatt

2021.01.17

A koronavírus-járvány növelte a jövedelmi különbségeket az Európai Unióban. A munkaerőpiacon nőtt a kereslet a magas képzettségűek - például tudósok, tanárok és orvosok - iránt, miközben egyre nehezebben találnak állást a takarítók vagy a fizikai munkások.

Tavaly a szakképzettséget nem igénylő állásoknál csaknem 9 százalékkal csökkent a foglalkoztatás az egy évvel korábbihoz képest (a harmadik negyedévben), és több mint 6 és fél százalékkal a szolgáltatásoknál és az értékesítési munkáknál.

Ugyanakkor a diplomás állásoknál 4,7 százalékos volt a növekedés. Utóbbiakat számos ágazatban tudják alkalmazni, például a tudományban, a tervezésben, az oktatásban, az egészségügyben vagy az információs és kommunikációs technológiáknál.

A szakképzettséget nem igénylő munkák közé főként a rutinszerű feladatok elvégzését sorolják, amelyeket többnyire kézi szerszámokkal kell végezni, jelentős fizikai erővel.

Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy a kormányzati támogatások ellenére a járvány miatti korlátozások leginkább az alacsony jövedelműeket és a fiatalokat sújtják.

A 15 és 24 év közöttiek foglalkoztatását érintette leginkább a pandémia. A fiatalok körében 2 százalékkal, 31,3 százalékosra csökkent a foglalkoztatás a harmadik negyedévben, 2019 utolsó negyedévéhez képest.

Összességében az Európai Unióban a munkaképes korúak 72,4 százalékát foglalkoztatták a tavalyi 3. negyedévben, ez 0,7 százalékkal kevesebb, mint amit egy évvel korábban mértek ugyanebben az időszakban.