Nem földönkívüliek űrhajója volt az Oumuamua

2021.03.19

Az űrkutatók sokáig csak találgattak, honnan származhat a rendkívül gyors, hosszúkás és fényes szerkezet, amit áthaladt a Naprendszeren. Egy elképzelés szerint idegen civilizáció küldötte lehet, de egy kutatócsoport sokkal prózaibb elgondolással állt elő.

A tárgyat 2017-ben fedezte fel Rob Weryk, a Hawaii egyetem csillagászati intézetének kutatója. Eleinte csak annyit lehetett tudni róla, hogy nagyon messziről és nagyon gyorsan érkezett, ezért nevezték el Oumuamuának, ami helyi nyelven "távoli múltból elsőként érkező üzenetet" jelent.

A tárgy ráadásul nem hagy maga mögött csóvát, vagyis a felületéről nem csiszolódik le por, hosszúkás, és tengely körüli pörgése is különlegessé tette.

Még az is felmerült, hogy esetleg idegen civilizáció teremtménye lehet.

A Journal of Geophysical Research szaklapban megjelent legújabb elemzés szerint azonban a tárgy egy Plútó-szerű exobolygóból származhat, és valószínűleg fagyott nitrogénből áll. Ez megmagyarázná fényes felületét. Az pedig a formájára ad magyarázatot, hogy valamelyik távoli csillagrendszer bolygójából vált le. Útközben ugyanis a mikrometeoritokkal való találkozás csiszolhatta hosszúkásra. Az általunk ismert Naprendszerben utazó meteoritok és aszteroidák rövidebb utat tettek meg, ezért nem volt még idejük ilyen alakúra csiszolódni. Az utóbbi elméletet először magyar tudósok tették közzé az Astrophysical Journalben.

A nitrogénjég-elméletet erősíti, hogy hasonlóan fényes a Plútó és a Triton felülete is, azokról pedig tudjuk, hogy fagyott nitrogén fedi.

A legfrissebb kutatások szerint tehát az Oumuamua mégsem egy távoli civilizáció fémből készült járműve volt, hanem egy távoli exobolygóból valamikor félmilliárd évvel ezelőtt kihasadt darab. És a legelső ilyen, amit az emberiség meg tudott figyelni.