Navalnij özvegye folytatni akarja, amit néhai férje elkezdett

2024.02.19

Szerinte a hatóságok azért rejtették el Alekszj Navalnij holttestét, hogy eltűnjenek az idegméreg nyomai.

"A férjemet nem lehetett megtörni, Putyin pontosan ezért döntött úgy, hogy meg kell halnia. Én egy szabad Oroszországban akarok élni, szabad Oroszországot akarok építeni. Folytatom Alekszej Navalnij munkáját" - mondta az özvegy, aki hétfőn Brüsszelben az EU külügyminisztereivel találkozott.

Tovább viszem Alekszej ügyét, tovább harcolok a hazánkért, és arra kérem Önöket, hogy álljanak mellém. Hogy ne csak a gyászban és fájdalomban osztozzunk. (...) Osztozzanak a dühömben is. A haragomban azok iránt, akik meg merték ölni a jövőnket.-Julija Navalnaja 

Julija Navalnaja hétfőn rövid videót tett közzé a világhálón, azzal kezdve üzenetét, hogy valaki másnak kellene most az ő helyén ülnie, de azt a valakit éppen most gyilkolta meg Vlagyimir Putyin.

"Ám nem csak ezt a valakit ölte meg. Meg akarta ölni a reményeinket, a szabadságunkat és a jövőnket is. Már pontosan tudjuk, Putyin miért gyilkolta meg Alekszejt három nappal ezelőtt. Ezt nemsokára el is mondjuk. De a legfontosabb, a legtöbb, amit Alekszejért és saját magunkért tehetünk, az az, hogy folytatjuk a harcot" - fogalmazott Julija Navalnaja.

Julija Navalnaja Julija Abroszimova néven 1976-ban született Moszkvában és közgazdászként diplomázott a Plehanov Egyetemen. 22 éves volt, amikor egy törökországi nyaraláson találkozott Navalnijjal. Két évre rá, 2000-ben összeházasodtak, két gyermekük született. Diploma után egy ideig bankban dolgozott, de miután férje bloggerként és ellenzéki aktivistaként egyre nagyobb ismeretségre tett szert, egy idő után már kizárólag neki dolgozott, bár az elején még hangsúlyozottan mint férje ügyének segítője volt jelen.

A fordulópont négy éve, 2020-ban következett be: miután férjét az orosz elnök titkosszolgálata megmérgezte, kénytelen volt önállóan cselekedni. Kellően határozott fellépésével sikerült elérnie, hogy Vlagyimir Putyin beleegyezzen, hogy Navalnijt Németországba vigyék és ott kapjon életmentő kórházi kezelést. Amikor 2021 januárjában a férjével együtt visszatért Oroszországba, és Alekszej Navalnijt letartóztatták, hangsúlyozta: a férje azt mondta, hogy nem fél, így ő sem fél és mindenkinek ezt tanácsolja: ne féljetek.

Szigorúan őrzött holttest

A néhai orosz ellenzéki vezető testének kiadását már harmadik napja követelik Navalnij hozzátartozói és egykori kollégái.

Alekszej Navalnij édesanyját és ügyvédeit nem engedik be a szibériai Szalehard halottasházába, arra a kérdésre sem kaptak még választ, hogy egyáltalán ott van-e Navalnij teste. Az intézmény rendőri védelmét megerősítették.

Az orosz ellenzék néhai kulcsfigurájának egykori szóvivője, Kira Jarmis azt írta az X-en, hogy kora reggel érkeztek meg a halottasházhoz, és az egyik ügyvédet szó szerint kilökték, amikor megpróbált belépni az épületbe.

Folyik a találgatás, hogy hol lehet a 47 éves korában a börtönben elhunyt férfi holtteste, ahogyan az is, hogy láthatók-e rajta bántalmazás nyomai. Navalnij a 3. számú büntetőtelepen, séta után lett rosszul, veszítette el eszméletét, és az orvosok már csak a halálát tudták megállapítani - a szövetségi büntetés-végrehajtási szolgálat tájékoztatása szerint.

Moszkva: visszataszító a Nyugat vádaskodása

A Kreml szóvivője eközben közölte, elfogadhatatlanok a nyugati vezetők Vlagyimir Putyin orosz elnök felelősségéről szóló, "ellenszenves" közlései.