Nagyobb bajokra mutat rá a napelemes ipar brutális hullámzása Magyarországon
A 100%-os támogatásról több ízben kiderült, hogy mégis önerőt igényel, és a támogatási pénzeket előlegező kivitelező cégek közül a kevésbé tőkeerősek likviditási zavarba kerültek. Több száz ügyfél küzd azzal, hogy a befizetett önrész ellenére nem szerelték fel a napelemet, a kivitelező pedig fizetésképtelenné vált.
- A 2021-ben indult pályázat mind a mai napig nincs végelszámolva - magyarázta Házi Ádám, a Wagner Solar stratégiai és fejlesztési igazgatója. - Ez nagyon kellemetlen minden iparági szereplőnek, hiszen sokan előfinanszírozták ezeket a projekteket, illetve sok helyen maga a pályázó nem tudta lezárni ezt a projektet - rajta előbb-utóbb számonkérik, két év van egyébként a támogatói okirattól, hogy megvalósítsák ezeket a rendszereket.
A problémát részben a 2021-es pályázat körülményes és bürokratikus lebonyolítása okozta, az időbeli csúszás egybeesett a forint árfolyamának változásával, ezzel felborítva a projektek költségvetését, mondja a portfolio.hu energiapiaci szakértője, Weinhardt Attila. De nem csak ez volt a baj, hiszen a magyar állam ilyen mennyiségben képes finanszírozást teremteni - ha akar.
- Látjuk a 2023-as költségvetési folyamatokat is, hogy sokkal nehezebb pályára keveredett a magyar államháztartás, mint amit eredetileg elgondolt - mondta Weinhardt. - Így keresett olyan irányokat amelyekben vissza tudja fogni a kiadásokat.
Az elmúlt két évben a napelempiac hol teljesen leállt, hol kilőtt az új telepítések száma, ami nehézségeket és költségeket okoz a magyar energetikai hálózatban, felveri a kivitelezői árakat és bizonytalanságot kelt az iparágban. Emlékezetes, hogy a közelmúltban a kormány átalakította betáplált napenergia elszámolásának módját, ami egyik percről a másikra sokszorosára növelte egy napenergia-panel telepítésének megtérülési idejét. A felháborodást látva a kormány visszakozott. Ezekkel a lépésekkel először nagy rohamot indítottak napelemekért, majd a piac teljesen befagyott, az új pályázat nyomán viszont ismét hatalmas roham indult napenergia panelekért.
- Nem biztos, hogy jó megoldás, hogyha folyamatosan pályáztatással próbáljuk ezt a piacot szinuszgörbeként szabályozni - véli Házi Ádám. - Az lenne a jó, ha teljesen piaci alapon lehetne ezt csinálni, hiszen más nyugat-európai országokban is teljesen élhető megtérülési ideje van ezeknek a rendszereknek.
Magyarországon részben a rezsicsökkentés piactorzító hatása miatt azonban máshogy számolnak a fogyasztók. Így miközben nemrég még befagyott a piac, az új napelemes pályázat húszezer regisztrált jelentkezőnél tart. A kivitelező cégek azonban óvatosak, hiszen még az előző pályázatok után sem jutottak pénzükhöz.