Moszkva mégis részt vesz a fekete-tengeri gabonaexport megállapodásban
Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint Oroszország ismét részt vesz az isztambuli gabonamegállapodásban, mivel megfelelő biztonsági garanciákat kapott.
Moszkva múlt hét végén közölte, hogy kilép a fekete-tengeri gabonaexportra vonatkozó nemzetközi egyezményből, Törökország pedig már hétfőn közölte, hogy a fennálló helyzet miatt tárgyalni fog az ukrán és az orosz féllel is. A megállapodás felrúgása ellenére hétfőn és kedden is hagyták el gabonaszállító hajók az ukrán kikötőket, noha a tervezettnél kevesebb transzport futott ki a humanitárius tengeri folyosón.
Szerda reggel viszont már azt írtuk, hogy megállt a fekete-tengeri ukrán teherhajók mozgása.
A helyzetet végül Recep Tayyip Erdogan török elnök oldotta meg, aki már közvetlen az orosz fél kilépése után egyeztetett Vlagyimir Putyion orosz elnökkel, kedden pedig ismét tárgyaltak. "Putyin elnök úrral folytatott tegnapi megbeszélésünket követően az orosz védelmi miniszter felhívta nemzetvédelmi miniszterünket, Hulusi Akar urat, és tájékoztatta őt, hogy a gabonaszállítások szerda déltől folytatódnak a korábban tervezett módon" - mondta Erdogan, a Kreml pedig közölte, hogy megfelelő ukrán biztonsági garanciák esetén újra csatlakozik az egyezményhez, amire nem is kellett sokat várni. Az orosz védelmi minisztérium később közölte, hogy "visszatérnek a szevasztopoli terrortámadás után felfüggesztett megállapodáshoz", azaz az ukrán kikötőből ismét elindulhatnak a gabonát és egyéb élelmiszereket szállító hajók.
"Nélkülük is ment volna"
Mihajlo Podoljak, Volodomir Zelenszkij elnöki tanácsadója azt írta a Reuters-nek, hogy Oroszország azért tért vissza megállapodáshoz, mert rájött, hogy a gabonaszállítás a Kreml részvétele nélkül is működhet. Közölte: Moszkva döntése az ékes bizonyítéka annak, hogy az orosz "zsarolás" és az "eszkalációval való fenyegetés" kudarcot vall, már amennyiben határozott válaszlépésekkel reagálnak.