Mik lesznek az új Európai Bizottság fő kihívásai?
Kereskedelmi háború veszélye fenyeget az Egyesült Államokkal és Kínával, továbbra is prioritás marad Kijev támogatása és Ukrajna uniós integrációs folyamatának támogatása, valamint továbbra is napirenden a migráció kezelésének kérdése.
Zöld utat kapott az új összetételű Európai Bizottság az EP-képviselőktől és sok tennivalója lesz a december elsején hivatalba lépő végrehajtó testületnek.
Az EU a kereskedelem terén zavaros vizeken hajózik a megemelt amerikai vámok és az illegális kínai támogatások fenyegetése mentén.
Bernd Lange, a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság elnöke elmondta, hogy "két kereskedelmi partnerrel, az Egyesült Államokkal és Kínával kell szembenéznünk. Mindketten tisztességtelen módszereket alkalmaznak. Trump úr vámokat fog bevezetni. Élesítenünk kell fegyvereinket ez ellen, és rendelkeznünk kell néhány védelmi intézkedéssel a témában. Kínával kapcsolatban látunk egyfajta hegemóniát az iparpolitikát illetően, rengeteg illegális támogatással. Ezekre kell reagálnunk."
A közel három év háborúskodás közben élesedtek a harcok Ukrajnában. Miután több ezer észak-koreai katona szállt be az oroszok oldalán, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia zöld utat adott Kijevnek a tőlük kapott nagy hatótávolságú rakéták bevetésére.
Az uniós tagállamok Kijevnek nyújtott támogatása és Ukrajna uniós csatlakozási folyamata szintén fontos kérdés lesz az új bizottság számára.
"Egy háború akkor ér véget, amikor mindkét fél rájön, hogy katonai eszközökkel nem tudják elérni céljaikat. Ezért olyan fontos, hogy továbbra is támogassuk katonailag Ukrajnát, bármivel, amink van, bármibe is kerül, hogy Putyin rájöjjön, ez a brutális agressziós háború kudarcot vallott. Mi, az Európai Unió részt veszünk bármilyen béketárgyaláson" - mondta a Külügyi Bizottság elnöke, David McAllister.
Az Európai Parlamentben erősödő szélsőjobboldali befolyás miatt a Bizottság szigoríthat a bevándorlással kapcsolatos álláspontján, ami okozhat feszültségeket.
"Azt láttuk, hogy von der Leyen rossz irányba tett lépéseket, és innovatív megoldásokkal fordult a tagállamok felé, ami az Európai Unió külső határainak kitolását, valamint a migráció és a menedékkérők kezelését jelenti. Ez nem csak a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége képviselőcsoport számára elfogadhatatlan, de nincs összhangban az általunk hozott jogszabályokkal sem" - fogalmazott a frakció spanyol EP-képviselője, Juan Fernando López Aguilar.
Mivel Németország már a második egymást követő évben néz recesszióval szembe, Franciaország adóssága pedig növekszik, az EU új többéves költségvetésének kérdése a szokásosnál is hevesebb vitákat kelthet.