Mi is a Hezbollah? Mik a céljai?

2023.10.25

Állam az államban – sokak szerint ez a libanoni Hezbollah, az Izrael és a palesztin Hamász között nemrégiben fellángolt konfliktus egyik résztvevője. Az úgynevezett "Isten Pártja" síita területeket irányít az izraeli határtól északra, Dél- és Kelet-Libanonban. A több mint 40 éve alapított politikai és militáns csoport tevékenységét és céljait az Atlanti Tanács közel-keleti programjának vezető munkatársa, Nicholas Blanford világítja meg, hogy jobban megérthessük, mi is a Hezbollah szerepe a konfliktusban.

A Herzbollah félelmetes ellenfél. Úgy gondolom, ha kitör egy teljes körű háború a Hezbollah és Izrael között, akkor a Gázában zajló események könnyű parki sétának tűnhetnek - Nicholas Blanford, az Atlanti Tanács közel-keleti programjának vezető munkatársa

Ez egy Irán által támogatott szervezet, amely az elmúlt 17 évben teljes körű háború lehetőségére készült fel Izraellel szemben. Ha a háború valóban kitörne, Libanon a földdel válhatna egyenlővé, mert Izrael tűzereje nyilvánvalóan sokkal nagyobb, mint a Hezbollah-é. Ettől függetlenül Izraelt úgy támadják, mint 1948 óta soha" – folytatta a szakértő.



A Hezbollah-t az Európai Unió 2013-ban a terrorszervezetek közé sorolta, három évvel később így tett az Arab Liga is. Politikailag a helyzet nem ennyire egyértelmű: a Hezbollah és szövetségesei 2022-ben elveszítették többségüket a libanoni parlamentben, a csoport katonai kapacitása azonban – szakértők szerint – 20-30 ezer harcosra tehető. Fel tudja hát venni a harcot Izraellel? És ha igen, milyen áron?

A Hezbollah és Izrael közötti háború kimenetelétől függetlenül a Hezbollah mindenképpen jelentős károkat szenved. Nincs garancia arra, hogy olyan gyorsan és hatékonyan tudja magát újraépíteni és felfegyverkezni, mint a legutóbbi, a 2006-os háború után, és sokat veszít ezen túlmenően is - Nicholas Blanford, az Atlanti Tanács közel-keleti programjának vezető munkatársa

Nicholas Blanford szerint továbbá – különösen a nem síita közösségek körében – a Hezbollah nem olyan népszerű Libanonban, mint korábban volt. Ha az emberek azt látják, hogy pusztító háborúba sodorja Izraellel az országot, tehát magával sodorja Libanont, amely jelenleg hatalmas gazdasági válságtól szenved, akkor azt nagyon kevés libanoni fogja a Hezbollah-nak megköszönni.