Mennyire kellenek a britek az Európai Uniónak?

2020.10.09

Nekik van nagyobb szükségük ránk" - ezt hangoztatták a brexit hívei 2016-ban. Arra számítottak, hogy majd győz az európaiak "józan esze", és Brüsszel lehetővé teszi, hogy változás nélkül ömöljenek a német autók, a francia borok, a dán sonkák, az olasz proseccók a Brit-szigetekre.

Most pedig már csak három hónap van hátra a kereskedelmi kapcsolatok végleges elhidegüléséig. Az egyeztetések elakadtak, egyre többen kongatnak vészharangokat az áru- és a személyforgalom, valami a szolgáltatások várható elakadása miatt.

Brexitellenes tüntető Londonban 2020. szeptember 23-án   -   Szerzői jogok  Alberto Pezzali/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Brexitellenes tüntető Londonban 2020. szeptember 23-án - Szerzői jogok Alberto Pezzali/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

Az elmúlt hetekben több európai exportőr - és brit társaik, akik a kontinens piacaira termelnek - fújt riadót. Számításaik szerint nem csak elakadhat a forgalom, de a határ mindkét oldalán drágábbá is teszi az életet.

Január elsején visszaáll a határellenőrzés és adminisztrációs terhek tömege szakad a nyakukba, hiszen az Egyesült Királyság ekkortól nem lesz tagja a közös piacnak. Ha a vámunió helyett nem sikerül másik megállapodást kötni, az csak fájdalmasabbá teszi a súrlódásokat. Márpedig az új koronavírus-járvány miatt a gazdaságokat már így is lélegeztetőgépre kellett kötni.

Egy brexitellenes demonstráción a résztvevők régi határőröknek öltözve állították meg az autóforgalmat az ír-északír határon 2019-benPeter Morrison/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Egy brexitellenes demonstráción a résztvevők régi határőröknek öltözve állították meg az autóforgalmat az ír-északír határon 2019-benPeter Morrison/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

Az EU és az Egyesült Királyság ezután a WTO szabályai szerint tud együttműködni, vagyis újra lesznek vámok, adminisztrációs és bejelentési kötelezettségek sora vár a cégekre.

Autóipar

2019-ben a Britanniába importált áruk listáján az autók álltak, ezek adták a bevitel egynegyedét, mintegy 53 milliárd euró értékben. Az autók felét Európában gyártották. Szeptemberben az autógyártók feküdtek rá a dudára, számításaik szerint katasztrófa lesz, ha a britek megállapodás nélkül esnek ki az EU-ból. Az Európai Autógyártók Szövetségének szerint 14 millió állás kerül így veszélybe - minden 15. európai és brit munkahely ettől az iparágtól függ. 2025-ig összesen 110 milliárd eurós kár éri a szektort, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a kilépés utáni együttműködés kereteit illetően.

Behajózásra váró autók a bremerhaveni kikötőben 2019. május 16-ánMartin Meissner/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Behajózásra váró autók a bremerhaveni kikötőben 2019. május 16-ánMartin Meissner/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

Az európai beszállítókat tömörítő CLEPA szerint egy ilyen rendezetlen helyzet még nagyobb terhet róhat rájuk, miközben a járvány és a zöldebb technológiákra való átállás így is elég sok gondot jelent.

A német autógyártókat képviselő VDA hangsúlyozta, hogy az európai gyáraknak eddig több mint 100 üzemük volt a királyságban. Nagyon fontos piac a briteké, az európai autók 30 százaléka került oda, de még ennél is fontosabb a közös piac, ahol maradék 70 százalék többsége talál gazdára.

Mezőgazdaság

Zöldség, gyümölcs, tejtermékek, húsok... Az uniós élelmiszergyártók legnagyobb exportpiacának számítanak a brit szigetek, tavaly 40 milliárd euró értékben szállítottak a királyságba. Az import fele négy országból érkezett: Írországból, Hollandiából, Németországból és Franciaországból. 2020 júniusában három élelmiszeripari szervezet is arra figyelmeztetett, hogy nagyon súlyos következményei lehetnek a megállapodás nélküli, úgynevezett no-deal brexitnek.

A holland paradicsomtermelő üvegházak szinte teljesen a brit piacra termelnekPeter Dejong/AP 2018
A holland paradicsomtermelő üvegházak szinte teljesen a brit piacra termelnekPeter Dejong/AP 2018

Előrejelzésük szerint a bevételeik csökkenésével együtt a munkahelyek száma is csökkenni fog. Az őstermelőket összefogó COPA-COGECA, a mezőgazdasági vállalkozókat képviselő CELCAA, és az élelmiszertermelők szervezete, a FoodDrinkEurope közös állásfoglalása szerint ez különösen a kis- és középvállalkozásokat fogja sújtani. Álláspontjuk szerint az a legfontosabb, hogy megállapodás híján legalább az eddigi szabályokat tartsák ideiglenesen életben.

Egészségügy

A no-deal esetében az európai gyógyszergyártók évi 40 milliárd eurós exportja körülbelül 1,2 százalékkal esik vissza, írta a szektor cégeit tömörítő EFPIA. Az igazán nagy veszteséget nem ez jelentené, hanem a közös kutatási programok elakadása, az EU és a királyság között utazók egyészségügyi ellátásának megoldatlansága okozhatja. Az EFPIA vezetője, Nathalie Moll szerint az európai gyártók helyét gyorsan betömnék az amerikai, kínai, japán, török és orosz cégek.

Mindent értékén kell kezelni

Brüsszelben elsősorban a maradó tagországok érdekeit nézik. A 27 tagország közös piaca nagyobb, mint az elveszni látszó brit, hiszen a tagországok egymás között szabadon, vámok nélkül kereskedhetnek. Ez pedig sokszor a kis országoknak kedvez, a brit piac elmaradása elsősorban Franciaországnak és Németországnak okoz érezhető kiesést, valamint a britek közeli szomszédainak, ahonnan eddig olcsón lehetett szállítani: Írország, Hollandia és Belgium sirathatja igazán a brit EU-tagságot.