Megakadtak az amerikai-ukrán tárgyalások a kritikus ásványi anyagokról

2025.02.14

Münchenben pénteken véget értek a tárgyalások Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és JD Vance amerikai alelnök között, de a felek nem jelentették be az Ukrajna szempontjából kulcsfontosságú ásványi anyagokról szóló megállapodást.

A megállapodás célja, hogy az Egyesült Államok számára megnyissa Ukrajna hatalmas ásványkincs-készleteit, ám a felek közötti nézeteltérések egyelőre akadályozzák az előrelépést – emlékeztet a Reuters. Kijev a hét elején módosított javaslattal tért vissza a tárgyalóasztalhoz, miután szerdán az amerikai fél saját verzióját terjesztette elő, amely aggodalmat keltett az ukrán vezetés körében.

Zelenszkij az X-en közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy "hasznos megbeszélést" folytatott Vance-szel, és Ukrajna készen áll arra, hogy "a lehető leggyorsabban haladjon egy valós és garantált béke felé". Az ukrán delegáció két tagja szerint azonban "néhány részletet" még tisztázni kell.

Bár nem világos, mi az akadálya a megállapodásnak, Kijev erős biztonsági garanciákra törekszik Európa és az Egyesült Államok részéről, hogy egy jövőbeli békemegállapodás esetén megvédjék Oroszországtól. Zelenszkij a múlt héten egy interjúban részletesen ismertette az ajánlatot, térképet mutatva az országban található ásványi lelőhelyekről. Az ukrán elnök hangsúlyozta, hogy Kijev nem "ajándékba adná" ezeket az erőforrásokat, hanem kölcsönösen előnyös partnerségre törekszik.

Az érintett ásványok között szerepelnek ritkaföldfémek, valamint titán, urán és lítium is, amelyek stratégiai fontosságúak a modern technológiai iparágak számára. Trump korábban kijelentette, hogy Ukrajnának 500 milliárd dollár értékben kellene ritkaföldfémeket biztosítania az Egyesült Államok számára, cserébe Washington támogatásáért. Az amerikai elnök továbbra sem kötelezte el magát az Ukrajnának nyújtott katonai segítség folytatása mellett.

Szerdán Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter Kijevbe látogatott, hogy bemutassa az Egyesült Államok által kidolgozott megállapodás-tervezetet. Pénteken Bessent a Fox Business Networknek adott interjújában kifejtette, hogy a Trump-adminisztráció terve szerint Ukrajna gazdaságát szorosabban összekapcsolnák az amerikai gazdasággal, és az Egyesült Államok privatizációs tapasztalatait is alkalmaznák.

A müncheni tárgyalások során Zelenszkij egy 90 perces zárt ajtós találkozón fejezte ki aggodalmát az amerikai javaslattal kapcsolatban. Három, az ügyet ismerő forrás szerint az ukrán elnök úgy érezte, hogy "arra kényszerítik, hogy aláírjon egy olyan dokumentumot, amelyet nem volt ideje alaposan átnézni". Egy forrás szerint "nem tetszett neki, hogy válaszút elé állították: vagy elfogadja, vagy elutasítja".

Zelenszkij bemutatta saját, az ukrán alkotmánynak megfelelő javaslatát az Egyesült Államoknak, ám Bessent verzióját több forrás is "egyoldalúnak" nevezte. A demokraták egyik szenátora, Brian Schatz a megbeszélések után újságíróknak azt mondta, hogy "az amerikai javaslat finomításra szorul", de részleteket nem közölt.