Második élet az e-autóakkumulátoroknak?

2022.12.05

Az elektromos járművek elterjedésével egyre fontosabb kérdés, hogy valójában mennyire zöldek az e-autók akkumulátorai. Ezek ellenzői legtöbbször például a lítium kitermelésének káros környezeti hatásaira, a kobaltbányákban végzett állítólagos gyermekmunkára, a termelés magas energiaköltségére vagy az alig 10%-os újrahasznosíthatósági arányra hivatkoznak.

Az ECOS nemzetközi civil szervezet energiaátállási vezetője, Rita Tedesco azt mondja, az akkumulátorok anyagainak újrahasznosítása jelenleg nem érdeke sem az újrahasznosítóknak, sem a gyártóknak, mert az újrahasznosításnál sokkal olcsóbb a "szűz" nyersanyagok kinyerése.

Annak érdekében, hogy csökkentsék az e-autóakkumulátorok gyártásának és ártalmatlanításának környezeti hatásait, a Stardust uniós projekt keretében egy spanyol cég, a BeePlanet a használhatatlan akkumulátorok felújítását teszteli.

"18 akkumulátorunk sokkal jobban reagált a vártnál. Arra számítottunk, hogy jóval gyorsabban veszítenek a kapacitásukból, de azt tapasztaltuk, hogy nem. Tovább tartanak, mint vártuk. Ez azt bizonyítja, hogy a projektünknek van értelme: az autóipari akkumulátoroknak lehet második életük" - mondja a BeePlanet mérnök-menedzsere, Carlos Larrea.

Egy tárgyalási szakaszban lévő uniós rendelet első ízben szabályozná az elektromos akkumulátorok teljes gyártási ciklusát. A rendelet egyik kulcsfontosságú eleme a kritikus nyersanyagok, például a lítium és a kobalt minimum 80, illetve 90 százalékos újrahasznosítására vonatkozó célkitűzés.