Már az ukrajnai háború előtt is élelmiszerválság fenyegette a világot

2022.03.23

Globális ellátási gondok, sokfelé kimondottan éhínség fenyeget az ukrajnai háború miatt. Több mint ötven állam gabonaimportjának legalább 30 százaléka származik az orosz invázió miatt megbénult Ukrajnából vagy a szankciókkal sújtott Oroszországból. De az élelmiszer ellátás globális szinten már súlyos helyzetben az ukrajnai háború előtt is.

Erre figyelmeztetnek az ENSZ élelmezésügyi szakemberei és az ukrán politikai vezetés is. Az ukrán mezőgazdasági miniszter azt hangsúlyozta az Európai Parlament brüsszeli ülésén, hogy nemcsak vetni és aratni, hanem kereskedni sem tudnak idén.

Roman Lescsenko arról beszélt, hogy a gabona és a vetőmag legfontosabb exportútvonala a tenger felé vezet Ukrajnában, márpedig két fontos kikötőjüket, Mikolajivet és Mariupolt is rommá lőtte az orosz hadsereg. Mikolajiv gabonakikötőjét alig egy napja bombázták le. Egy hatalmas gabonatározójuk volt ott, abból sem maradt semmi - tette hozzá a miniszter, akinek videóvonala megszakadt egy légiriadó miatt, az ülést fel kellett függeszteni.

Az ukrajnai háború kitörése óta a búza világpiaci ára 30 százalékkal, az év eleje óta 60 százalékkal lett magasabb, és egyre újabb rekordokat dönt. A repce- és napraforgóolaj hasonlóképpen drágul az utánpótlás bizonytalansága miatt.

Észak-Afrika és Ázsia szegény országaiban már most hiánycikk a liszt, mert nemcsak a vállalkozók, hanem az állam sem tud lépést tartani az árversennyel.

Mindez a koronavírus-járvány és a klímaváltozás amúgy is drámai következményeihez adódva milliókat sodorhat végveszélybe világszerte.