Magyarországon és a régióban sokkal gyorsabban terjed a koronavírus, mint tavasszal

2020.09.08

Európa szinte minden országában augusztus vége, szeptember eleje óta újra megugrott a naponta regisztrált fertőzöttek száma. Azonban míg keleten meredekebben emelkedik az új esetek száma, addig Nyugat-Európában legtöbb országában egyelőre nem dőltek meg a tavaszi csúcsok.

Két olyan európai ország van, ahol súlyos pusztítást okozott a járvány első hulláma, és most még a tavaszi csúcsoknál is több új esetet regisztrálnak naponta: Franciaország és Spanyolország.

Sok teszt, sok fertőzött

Franciaországban a járvány első hónapjaiban kifejezetten keveset teszteltek, a napi mintavételek száma tízezer alatt volt. Ez a kijárási korlátozások enyhítésével változott, májusban már átlagosan napi negyvenezer tesztet végeztek. Azóta folyamatosan nő a tesztek száma, több nagyvárosban előzetes időpont nélküli ingyen tesztelést biztosítottak az embereknek. Augusztus 31-én csaknem 180 ezer mintavétel történt.

Spanyolországban az utóbbi hetekben kezdte megközelíteni, időnként meg is haladni, a tavaszi rekordokat a naponta regisztrált új esetek száma. Egy adatközlési sajátosság miatt minden hétfőn úgy tűnik, hogy új csúcson van az új fertőzöttek száma, hiszen a hétvégi adatokat is hétfőn közlik. Augusztus eleje óta a kétszeresére nőtt Spanyolországban az ezer főre jutó mintavételek száma.

Kivételt jelent Németország, ahol Francia- és Spanyolországhoz hasonló arányú mintavétel zajlik, a napi új esetek száma átlagosan most ezer körül mozog, míg tavasszal a csúcsérték hatezer volt.

Berobbant a második hullám Közép-Kelet-Európában

A közép-kelet-európai régióban tavasszal lényegesen kevesebb fertőzöttet regisztráltak, és általánosságban az volt a jellemző, hogy kevesebb halálos áldozata is volt a járványnak, mint nyugaton. A terület több országában is csúcsokat döntött az utóbbi hetekben az új esetek száma, és nem látni a meredek emelkedésnek a végét.

A leglátványosabban Csehország, Horvátország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Ukrajna esetében mutatja a grafikon, hogy mennyivel több új esetet jelentenek. Csehországban például Magyarországhoz hasonlóan majdnem duplája a mostani csúcs a tavaszinak. Horvátországban naponta körülbelül háromszor annyi új esetet jelentenek, mint az első hullám idején. Romániában július közepe óta alig volt olyan nap, amikor nem regisztráltak legkevesebb ezer új megbetegedést, miközben tavasszal 523 számított a rekordnak.

Kivételt a régióban Szerbia jelent, ahol július vége óta folyamatosan csökken a naponta regisztrált új fertőzöttek száma, illetve Szlovénia, ahol a nyár végi értékek hasonlóan magasak, mint a tavasziak voltak.

Magyarország az egyik negatív rekorder

Magyarországon augusztus vége óta szinte minden nap több a naponta regisztrált új esetek száma, mint a tavaszi rekord. Ennek egyik oka lehet a tesztek számának a növekedése is, szeptember 7-én, mikor az eddig legtöbb új esetet jelentették, megdőlt a mintavételek csúcsa is: több mint 11 ezer tesztet végeztek. Önmagában a tesztek számának a növekedése nem magyarázza az új rekordokat, májusban annak ellenére volt alacsony az új esetek száma, hogy átlagosan 4-5 ezer tesztet végeztek, ehhez képest most két-háromezerrel több a teszt, de sokszorosa az észlelt megbetegedés.