Magyarország vétózott Ukrajna ügyében, az uniós miniszterek válaszul nem döntöttek az EU-forrásokról
Magyarország blokkolta az unió döntését az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segélycsomagról. Ezt közös hitelfelvétellel valósították volna meg, a budapesti kormány azonban ezt elutasítja. Az EU pénzügyminiszteri tanácsa válaszul nem vette napirendre a döntést a helyreállítási alapról és a hétéves költségvetésről. Az EU közölte, Magyarország nélkül haladnak tovább Ukrajna ügyében. Az Európai Bizottság közben bejelentette, újabb értékelést készítenek a magyar vállalások ügyében.
Drámai fordulatokat hozott az uniós pénzügyminiszterek tanácsülése Brüsszelben. A vezetők dönteni szerettek volna az Ukrajna megsegítése miatti hitelfelvételről, a globális minimumadóról, illetve a Magyarországnak nyújtandó uniós pénzekről: Itt a helyreállítási alapokat, illetve a hétéves költségvetés forrásait is jóvá kellett volna hagyniuk a minisztereknek. Ez utóbbi esetében az Európai Bizottság hatalmas, 7,5 milliárd eurós befagyasztást javasol a korrupciós problémák miatt.
Magyarország nem engedett az ukrán hitelről szóló vitában
Magyarország az ülésen blokkolta az uniós pénzügyminiszterek tervét a 18 milliárd eurós hitelfelvételről Ukrajna ügyében. Formális szavazás nem volt ugyan, de Varga Mihály miniszter felszólalásában nyilvánvalóvá tette azt, hogy nem támogatja a közös hitelvételt. Ezután elnapolták a kérdést. Ebből az összegből egyébként Ukrajnát segítenék a tagállamok jövőre. Varga Mihály pénzügyminiszter azt mondta, Magyarország azért nem támogatja ezt a pénzügyi javaslatot, mert ellenzi a közös hitelfelvételt. A korábbi nyilatkozatok szerint kétoldalú alapon utalnának pénzt Kijevnek. Most az EU Magyarország kihagyásával keres megoldást, az Euronews kérésére Valdis Dombrovskis uniós biztos azt mondta, "megengedhetetlen, hogy egy tagállam kisiklassa vagy késleltesse az unió pénzügyi segítségét."
A pénzügyminiszterek halogatják a Budapestnek fontos döntést
Ugyanezen az ülésen a pénzügyminiszterek elhalasztották a döntést a bizottság javaslatáról a Magyarországnak járó költségvetési pénzek egy részének befagyasztásáról. És nem döntöttek a helyreállítási alapok kiutalásáról sem. Eredetileg mindkét pontról születhetett volna döntés minősített többséggel. Az Európai Bizottság alelnöke, Valdis Dombrovskis a sajtótájékoztatón azt mondta, a testület újabb értékelést készít a magyar lépésekről, amelyeket a kormány a brüsszeli aggodalmakra válaszul hozott a korrupció elleni harcban és az igazságszolgáltatásban. Ennek tartalma nem világos, de az a forgatókönyv is elképzelhető, hogy a 7,5 milliárd eurós befagyasztásánál kedvezőbb döntés születik, ha a testület a korábbinál kedvezőbb képet fest a kormány intézkedéseiről.
Minden kérdéses ügy egy csomagba került
A cseh elnökség képviselője, Zbyněk Stanjura azonban a tárgyalás utáni sajtótájékoztatóján nyilvánvalóvá tette azt, hogy mostantól minden kérdést egy csomagban kezelnek. Riporterünk rákérdezett, hogy ez azt jelenti-e, hogy a magyar forrásokat nem hagyják jóvá addig, amíg nincs egyezség a többi ügyben. Azonban a csah pénzügyminiszter kitérő választ adott. Eredetileg ma döntöttek volna a 15 százalékos globális minimumadó bevezetéséről is. Magyarország ezt a kérdést is ellenzi. Eredetileg mind az Ukrajnának szánt hitel ügyét, mind a globális minimumadó ügyét külön kezelték volna a magyar pénzügyektől. Azonban több tagállam is úgy értékelte, hogy a magyar kormány zsarolásra használja a vétójogát. A cseh elnökség képviselője a sajtótájékoztatón azt mondta, az EU mindenképpen segíteni fogja Ukrajnát, akár Magyarország megkerülésével, 26 tagállam részvételével is.
Varga Mihály szerint ez veszélyes precedens
Magyarország veszélyes precedensnek tartja, hogy az uniós források kifizetését azoktól teljesen független ügyekhez rendeljék. Ezt Varga Mihály pénzügyminiszter közölte az MTI-vel Brüsszelben. Szerinte több uniós tagállam ahhoz kötné a támogatását a források ügyében, hogy Budapest megváltoztassa az álláspontját. Szerinte nem korrekt magatartás ez, mert a globális minimumadó és az Ukrajna támogatását szolgáló közös 18 milliárd eurós uniós hitelfelvétel nem függ össze az uniós források kifizetésével.
A helyreállítási alapokról a miniszter azt mondta, az év végéig megtörténhet a hivatalos jóváhagyás. Szerinte ugyanakkor sajnálatos az, hogy az operatív programoknál a bizottság fenntartja a kifizetés felfüggesztésére vonatkozó szeptemberi javaslatát, annak ellenére, hogy a kormány a testület által kért 17 kérdésben teljesítette a vállalt kötelezettségvállalásait.