Magyarország is megszavazta az Ukrajnának nyújtott újabb 3,5 milliárdos uniós katonai segélyt
Magyarország is megszavazta, hogy az EU 3,5 milliárd euróval töltse fel az Európai Békekeretet. Ebből az Ukrajnát fegyverrel segítő tagállamok költségeit fedezik. Magyarország a döntéshez azért járult hozzá, mert az EU Szijjártó Péter szerint garanciákat adott arra, hogy az Európai Békekeret megőrzi a globális jellegét, vagyis azt Afrikában és a Nyugat-Balkánon is fel lehet használni.
Az Európai Békekeretet 2021-ben hozták létre, az ukrajnai háború, illetve a kijevi kormány fegyverekkel való támogatása miatt a hatmilliárd eurós keret szinte teljesen elfogyott. Az év elején a tagállamok már döntöttek egy kétmilliárd eurós kiegészítésről, a mostani, 3,5 milliárdos befizetés pedig elvileg 2027 végéig szól majd. Magyarország korábban azért vétózott ebben az ügyben, mert Budapest sérelmezte azt, hogy a keretből szinte kizárólag Ukrajna igényeit finanszírozzák. Most Szijjártó Péter szerint az EU garanciákat adott arra, hogy az alap globális jellege megmarad, és a migrációs ügyekben fontos Afrika, illetve a Nyugat-Balkán is részesülhet az összegekből.
Magyarország fenntartja a vétóját egy 500 millió eurós tételnél
Nem született viszont most döntés arról, hogy Ukrajnát egy újabb 500 millió eurós fegyverszállításra fordítható összeggel segítsék. Ez az összeget szintén az Európai Békekeretből szabadították volna fel fegyver és lőszervásárlásra. Ezt a kérdést Magyarország továbbra is blokkolja az OTP Bank ügye miatt.
"Csak abban az esetben vagyunk hajlandóak a blokkolásunkat feloldani, ha az ukrán hatóságok véget vetnek annak a nevetséges, hazug állapotnak, amelynek nyomán az OTP-t, mint a legnagyobb magyar bankot a háború nemzetközi szponzorainak a listájára tették" - fogalmazott Szijjártó Péter a külügyminiszterek luxemburgi tanácsülésén.
Az OTP Bank május elején került fel az Ukrán Korrupcióellenes Ügynökség listájára, ahol a háború külföldi támogatóit sorolják fel. A weboldal szerint az OTP kedvező feltételekkel nyújt kölcsönt az orosz hadsereg számára, ezt a bank cáfolta. Magyarország egyébként a múlt héten már visszavont egy másik külügyi vétót, amikor átengedték az EU Oroszország elleni 11. szankciós csomagját. Szijjártó Péter korábban ezt az a csomagot az OTP Bank ügyéhez kötötte, majd annak ellenére is megszavazták a büntetőintézkedést, hogy az OTP ügyében nem történt változás. A tárgyalások eredménye képen azonban mentesült az orosz Metrovagonmas az exportkorlátozások hatálya alól, így az orosz cég folytathatja a budapesti metrókocsik karbantartását.
A szörnyeteg a gazdájára támadt Borrell szerint
A luxemburgi külügyi tanácsülésen egyébként a miniszterek érintőlegesen foglalkoztak a szombati oroszországi fejleményekkel. Mint ismert, a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport több oroszországi várost elfoglalt, majd fegyveres menetoszlopot indított Moszkva felé, hogy elérjék a hadügyi vezetés leváltását. Végül szombat estére visszavonták a Wagner-harcosokat a laktanyákba. A megbeszélésre érkező főképviselő, Josep Borrell a gazdájába harapó szörnyeteghez hasonlította a Wagner-csoportot.
"Putyin háborút indított Ukrajna ellen, és most a saját maga által létrehozott szörnyeteg, a Wagner harapott belé. A szörnyeteg a gazdájára támadt."
Borrell hozzátette, szerinte a történtek az orosz politikai és katonai rendszer törékenységére utalnak, ez pedig az Ukrajnában zajló háború következménye. Hasonlóan fogalmazott a német külügyminiszter, Annalena Baerbock is.
"Ezzel a brutális háborús agresszióval Putyin elpusztítja a saját országát" - mondta a német zöldpárti politikus.
Érdemben nem kommentálta azonban az oroszországi történéseket Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter a luxemburgi sajtótájékoztatóján csak arról beszélt, ő is szorosan figyelemmel kísérte az oroszországi eseményeket, mert ezek érdemben befolyásolhatják a régió biztonságát. Szijjártó szombaton az orosz miniszterelnök-helyettessel, a külügyminiszterrel, illetve a belarusz külügyminiszterrel is beszélt telefonon, majd tájékoztatta az elhangzottakról a miniszterelnököt. Az ülés előtt Szijjártó egyébként a Facebook-oldalán arról írt, Európa egyre közelebb sodródik a katasztrófához. Szerinte a vezetőknek ki kellene törniük a háborús pszichózisból ahhoz, hogy megmentsenek sok ezer életet és megelőzzék a még nagyobb bajt.